Władze Politechniki Białostockiej wraz z grupą studentów z Wydziału Architektury oraz Wydziału Mechanicznego uczestniczyły na na EXPO 2020 w Dubaju. Promowali wystawę Xylopolis, prezentując województwo podlaskie.

Studenci Wydziału Architektury: Karolina Sobolewska, Agnieszka Skorulska, Jakub Kondracki, Sara Kowalczuk-Fijałkowska, Patrycja Lipska to twórcy projektu architektonicznego wystawy Xylopolis – prezentującej województwo podlaskie w pawilonie polskim podczas EXPO 2020 w Dubaju. Do największego miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich polecieli wraz z dr. hab. inż. arch. Aleksandrem Asanowiczem, prof. PB, Dziekanem Wydziału Architektury. Przyszli architekci wraz z dziekanem mogli zobaczyć, jak w praktyce został zrealizowany projekt będący wynikiem koncepcji wypracowanej przez zespół ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Fundacji Grupy Unibep Unitalent i Politechniki Białostockiej.

Jakub Migoń i Robert Grabowy z  Argo Team z Wydziału Mechanicznego prezentowali przed pawilonem i na tle unikalnego obrazu prof. Leona Tarasewicza możliwości łazika marsjańskiego #next.

Robot zaprezentował się dziś wieczorem przedpremierowo – informowali studenci już 17 października z Dubaju. – Wyszło znakomicie, a nagłe pojawienie się czerwonego łazika spowodowało niemałe poruszenie. Zainteresowanie było ogromne, od starszych po młodszych uczestników Expo z całego świata. Na pewno zawdzięczamy takie przykucie uwagi obrazowi profesora Leona Tarasewicza, przed którym mieliśmy niewątpliwą przyjemność prezentować naszego łazika.

W ramach Tygodnia Podlaskiego na Expo 2020 w Dubaju rektor PB, prof. Marta Kosior-Kazberuk oraz prof. Dorota Anna Krawczyk, prorektor ds. współpracy międzynarodowej wraz z delegacją samorządu Województwa Podlaskiego, w towarzystwie komisarza protokołu Expo, obejrzały pawilon gospodarzy wystawy światowej. Przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich mogli też zwiedzić Pawilon Polski i zapoznać się szczegółowo z ideą wystawy Xylopolis.

 

Źródło: https://pb.edu.pl