Nagroda Specjalna za popularyzację nauki i techniki: Aliaksandra Shmyk, Białoruś
Studentka III roku na kierunku automatyka i robotyka, Politechnika Warszawska

Tworzenie łazików marsjańskich to jedna z pasji Aliaksandry. Ale na Ziemi ma dużo roboty: bierze udział w konferencjach naukowych i zawodach inżynierskich, organizuje warsztaty robotyczne dla dzieci, pracuje w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy.

Przyjechała do Polski w 2018 r., najpierw na intensywny kurs języka polskiego. Już jako słuchaczka kursu aktywnie angażowała się w działania integrujące studentów międzynarodowych. Bardzo dobre wyniki, jakie osiągnęła na zakończenie kursu, umożliwiły jej podjęcie studiów w języku polskim na Politechnice Warszawskiej.

Samo studiowanie na wymagającym kierunku automatyka i robotyka zdecydowanie jej nie wystarczało: już od 2018 r. była aktywnym członkiem Studenckiego Koła Astronautycznego, zaangażowanym w pracę nad budową łazika marsjańskiego Sirius, przeznaczonego do udziału w zawodach European Rover Challenge (ERC) oraz University Rover Challenge (URC). W 2019 r. Sirius zajął 4. miejsce w zawodach ERC.

Od 2019 Aliaksandra jest koordynatorką Sekcji Robotycznej w Studenckim Kole Astronautycznym. Zajmuje się sprawami organizacyjnymi oraz finansowymi sekcji, a także oprogramowaniem w projekcie mobilnej platformy Gaja. Wspólnie z zespołem z Sekcji Robotycznej wiele razy prezentowała łazik Sirius i platformę Gaja podczas wydarzeń promujących naukę, technologię i przemysł kosmiczny. Prowadziła także zajęcia i warsztaty dla dzieci związane z robotyką, była również jednym z głównych organizatorów Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków IYPT 2019.

Od września ubiegłego roku Aliaksandra Shmyk pracuje w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym, w którym wcześniej była na praktykach studenckich. Projektuje i programuje mikroprocesorowe układy sensorowe na potrzeby prac badawczo-rozwojowych, a także planuje i przeprowadza badania akustyczne.

Oprócz maksymalnego zaangażowania w życie naukowe i pracę znajduje czas na wspieranie potencjalnych kandydatów na studia na swojej uczelni, działając poprzez media społecznościowe oraz współpracując z biurem studentów zagranicznych PW. Jest prawdziwą ambasadorką swojego wydziału i Politechniki Warszawskiej.

Ebook: http://studyinpoland.pl/ebook/interstudent2021