Nagroda Specjalna za skonstruowanie robota do dezynfekcji przestrzeni publicznych: Deepjyoti Nath, Indie
Student III roku kierunku Computer Science, Uniwersytet Łódzki

Jako 20-latek założył swój pierwszy startup – serwis restauracyjny online. W czasach pandemii podjął zupełnie inne wyzwanie: opracował i wdrożył bezobsługowego robota do dezynfekcji przestrzeni publicznych za pomocą lamp UV.

Zdaniem wielu wykładowców Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego Deepjyoti Nath dokładnie wie, czego oczekiwać od studiów i jest nastawiony na rozwijanie swoich pasji, a nie na studiowanie dla ocen czy dyplomów. W dobie pandemii to nastawienie przyniosło szczególnie cenny efekt: konstrukcję robota do dezynfekcji, który może być używany w szpitalach, laboratoriach czy sklepach. Projekt Deepjyoti jest skomplikowanym i zaawansowanym technologicznie przedsięwzięciem z pogranicza robotyki, automatyki i sztucznej inteligencji.

To nie jedyny projekt tego rodzaju, ale ten robot ma cechę, na której szczególnie zależało młodemu konstruktorowi: biorąc pod uwagę koszty jego zakupu i obsługi, powinien być bardziej dostępny także dla krajów mniej zamożnych. Chodzi o to, by również tam można było skutecznie walczyć z epidemią COVID-19.

Zaprojektowanie takiego urządzenia wymagało nie tylko bardzo dobrej znajomości zagadnień informatycznych, ale także doskonałej organizacji i umiejętności globalnej współpracy. W ciągu roku Deepjyoti udało się zebrać międzynarodowy zespół projektowy, uzyskać dofinansowanie startowe z hiszpańskiego akceleratora przedsiębiorczości City Robotics, skonstruować działający prototyp urządzenia oraz przeprowadzić pierwsze testy, podczas których potwierdzono jego skuteczność.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wprowadzenie na rynek robota skonstruowanego przez indyjskiego studenta UŁ przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa epidemiologicznego osób przebywających w przestrzeniach publicznych.

Ebook: http://studyinpoland.pl/ebook/interstudent2021