Ponad 55 tysięcy uczniów najstarszych klas liceów i techników wzięło udział w Salonie Maturzystów Perspektywy 2020 – zorganizowanym po raz pierwszy w postaci wirtualnej. Swoją ofertę zaprezentowało im 75 uczelni. Do 30 września wszyscy maturzyści w Polsce musieli złożyć deklarację odnośnie przedmiotów, które będą zdawać na maturze 2021. Aby im to ułatwić, Fundacja Edukacyjna Perspektywy już po raz piętnasty zorganizowała Salon Maturzystów.

Było wirtualnie i bezpiecznie, ale przede wszystkim bardzo merytorycznie. Wykłady ekspertów okręgowych komisji egzaminacyjnych, spotkania z uczelniami z całej Polski i „rodzinny” program popołudniowy zapewniły uczestnikom komplet informacji o maturze i rekrutacji na studia w roku 2021.

W czasie dziesięciu spotkań zorganizowanych w okresie 17-30 września na platformie Salonu gościliśmy 75 uczelni, a ich stoiska odwiedziło (indywidualnie i całymi klasami, a także rodzinnie) ponad 55 tysięcy osób. Najczęściej odwiedzano stoisko UJ, UAM, AGH, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Poznańskiej. Podczas całej kampanii Salon Maturzystów 2020 przeprowadziliśmy 250 prezentacji-webinariów na scenie Matura i Studia i blisko 100 spotkań w sesjach dodatkowych. Uczestnicy Salonu pobrali ponad 36 tys. egzemplarzy „Informatora dla Maturzystów 2021” w formie e-booka.

W ramach czterech pasm (scena główna Matura i Studia, Matura 2021 – przedmioty dodatkowe, Webinaria maturalne, Blok dla Nauczycieli, Blok dla Rodziców) odbyło się na każdym Salonie ponad 30 eksperckich wykładów specjalistów z okręgowych komisji egzaminacyjnych, wykładowców, nauczycieli, a także rozmów i prezentacji poświęconych zarówno procedurom maturalnym, egzaminom z obowiązkowych i najczęściej wybieranych przedmiotów maturalnych, jak i wyborowi studiów czy nowoczesnym narzędziom, które wykorzystać mogą uczniowie w przygotowaniach do majowego maratonu.

Maturzystów 2021 w kolejnych dniach witali rektorzy 14 czołowych polskich uczelni, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Warszawskiej czy Gdańskiego Uniwersytetu Medyczny , a także kuratorzy oświaty i dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych.

W czasie Salonu Maturzystów Perspektywy 2020, zgodnie z hasłem „tu matura spotyka się ze studiami”, uczniowie mogli także korzystać z porad psychologa i doradcy edukacyjnego i zawodowego, jak również zadawać pytania o kwestie związane ze studiami. Do ich dyspozycji byli przedstawiciele uczelni, którzy dyżurowali na czacie i odpisywali na pytania maturzystów dotyczące kryteriów przyjęć, programów studiów, czy liczb kandydatów na jedno miejsce na poszczególnych  kierunkach studiów.

Młodzi ludzie zgromadzeni przed tablicami multimedialnymi i ekranami w klasach, monitorami komputerów czy pochyleni nad własnymi smartfonami mogli usłyszeć m.in., że „Salon Maturzystów Perspektyw to bardzo cenna inicjatywa” (prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor UJ), że „Salon Maturzystów Perspektyw był zawsze potrzebny, by przyszli studenci mogli się spotkać z kadrą uczelni, zobaczyć, co szkoły wyższe mają im do zaoferowania, przyjrzeć się ofercie kierunków studiów” (prof. dr hab. Robert W. Ciborowski, rektor Uniwersytet w Białymstoku).

Ze sceny padały ważkie rady (jak ta, że „udany wybór ścieżki zawodowej to sztuka dostosowywania własnych pasji do potrzeb zmieniającego się rynku pracy” prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ czy że „wybór przedmiotów dodatkowych trzeba skorelować z wymaganiami rekrutacyjnymi na wybranym kierunku” – dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej), sentencja Konfucjusza (przywołana przez prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Zarembę „znajdź pracę, którą kochasz, a nigdy nie będziesz pracował”, czy niemal poetyckie metafory, jak „Budowanie ścieżki zawodowej to inspirująca podróż w świat nauki” (prof. dr hab. inż. Wojciech Ślęczka, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie).

Formuła Salonu Maturzystów Perspektywy sprawdziła się i w tym roku, mimo że przenieśliśmy się do przestrzeni wirtualnej. Dzięki Salonowi uczniowie najstarszych z pewnością są dobrze poinformowani i spokojniejsi o swoją przyszłość.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” we współpracy z MEN, MNiSW, kuratoriami oświaty, CKE, OKE i uczelniami z całej Polski. Salonowi patronowali ministrowie: Dariusz Piontkowski (MEN) i Wojciech Murdzek (MNiSW) oraz prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przewodniczący KRASP. Wszystkim Partnerom i Patronom dziękujemy z całego serca!

Magda Tytuła

Harmonogram Salonu Maturzystów Perspektywy 2020