Wprawdzie dokładne dane o studentach obcokrajowcach w Polsce będą znane dopiero w kwietniu, ale już wiadomo, że jest ich prawie 85 tysięcy! Znane są natomiast szczegółowe dane za rok poprzedni. Zostały one opublikowane przez "Perspektywy" w corocznym raporcie "Studenci Zagraniczni w Polsce 2019". Według raportu, w roku akademickim 2018/19 studiowało w Polsce 78 259 studentów zagranicznych ze 174 krajów, czyli o 5516 więcej niż rok wcześniej (wzrost o ponad 7,5%). Zagraniczni studenci stanowią 6,37% ogółu studentów w naszym kraju (jedenaście lat temu było ich zaledwie 0,71%, a w roku akademickim 2017/18 – 5,63%). Trend wzrostowy utrzymuje się od 2005 roku, czyli od uruchomienia przez KRASP i Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wieloletniego programu „Study in Poland”

Wzrost wskaźnika umiędzynarodowienia, wynoszący 6,37%, wynika z tego, iż na polskich uczelniach studiuje więcej zagranicznych studentów, jak również ze spadku liczby studentów w Polsce. W roku akademickim 2018/19 studiowało w Polsce łącznie 1 228 667 osób – o ponad 63 tys. mniej niż w poprzednim roku. Ich liczba spada z roku na rok.

Dominującą grupę na uczelniach polskich niezmiennie stanowią studenci z Ukrainy i Białorusi. W roku akademickim 2018/19 pobierało w Polsce naukę 39 203 Ukraińców oraz 7314 Białorusinów. Z roku na rok liczba studentów z tych krajów wzrasta. Dużą rolę w podjęciu przez nich studiów w Polsce odgrywają takie czynniki jak bliskie sąsiedztwo, przynależność Polski do UE, podobna kultura, ale przede wszystkim szeroka oferta kierunków studiów i programów nauczania oraz poziom polskich wykładowców.

Wysoka jakość kształcenia to kryterium istotne również dla innych nacji, które decydują się na studia w Polsce. Hindusi zajmują trzecią pozycję pod względem liczby studiujących obcokrajowców w Polsce (3571), a Hiszpanie czwartą (2131). Liczba studentów z tych krajów konsekwentnie wzrasta. Z roku na rok przybywa też więcej studentów z Turcji (1928), Czech (1655) i Niemiec (1315). W roku akademickim 2018/19 nieznacznie wzrosła liczba Norwegów (1494), którzy studiują głównie kierunki związane z medycyną, od kilku lat spada liczba Szwedów (1069), Amerykanów (753) i Saudyjczyków (697) wybierających w znacznej mierze właśnie te kierunki studiów. To sygnał ostrzegawczy dla uczelni medycznych.

Coraz bardziej zainteresowani nauką w Polsce są studenci z Azji. Do Polski na studia przyjeżdża coraz więcej osób z Chin (1259) i Tajwanu (917), a ich liczba sukcesywnie rośnie. W porównaniu z poprzednim rokiem akademickim znacząco wzrosła liczba studentów z Kazachstanu (1024), z Azerbejdżanu (756) i Uzbekistanu (467).

Zauważalny jest przyrost liczby osób kształcących się na polskich uczelniach z krajów Afryki, takich jak Kamerun (575), Zimbabwe (376) i Rwanda (143). Na polskich uczelniach wciąż studiuje niewiele osób z krajów Ameryki Południowej.

Obserwowana jest szybka tendencja wzrostowa, jeżeli chodzi studentów z Indii. Obecnie w Polsce studiuje ich 3571, czyli o 584 osoby więcej niż w poprzednim roku. Nie jest to jednak tak spektakularny wzrost, jak ten, który miał miejsce w roku akademickim 2016/17, kiedy wyniósł 138%. Szybko rosnąca populacja w Indiach i jednocześnie zbyt mała liczba miejsc w tamtejszych szkołach wyższych sprawia, że coraz częściej rozważają oni podjęcie studiów za granicą, w tym w Polsce.

Przyszłościowym rynkiem dla polskich uczelni jest Kazachstan. W roku akademickim 2017/18 kształciło się w Polsce 796 studentów z tego kraju, natomiast w roku akademickim 2018/19 było ich już 1024. Kazachowie dużą wagę przykładają do wykształcenia. Poszukują więc nowych możliwości związanych ze studiami za granicą i wymianą studencką. To stwarza naszym uczelniom szansę na pozyskanie większej liczby studentów z Kazachstanu.

Liczba studentów zagranicznych wzrosła na świecie do 5,3 miliona. Ponad połowa międzynarodowych studentów pochodzi z Azji (większość to Chińczycy i Hindusi). Najbardziej atrakcyjne dla studentów zagranicznych są kraje OECD – Stany Zjednoczone, Wlk. Brytania, Australia i Kanada. Popularnością cieszą się również Francja i Niemcy, a także Rosja. Europejscy studenci przeważnie wybierają na miejsce kształcenia kraje Unii Europejskiej i stanowią 24% mobilnych studentów we wszystkich krajach docelowych OECD.

Mimo że poziom umiędzynarodowienia w Polsce rośnie, to wciąż uczy się u nas procentowo mniej studentów niż w najbardziej rozwiniętych krajach OECD, czy nawet w Arabii Saudyjskiej. Więcej studentów zagranicznych studiuje także u naszych sąsiadów: w Czechach, na Węgrzech, Słowacji, czy Litwie. Polska pozostaje wciąż jednym z najmniej umiędzynarodowionych krajów Unii Europejskiej i OECD. Cieszy jednak fakt, że jej wskaźnik umiędzynarodowienia wzrósł, co dobrze rokuje na przyszłość.