Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej nawiązała współpracę z MIT Enterprise Forum CEE, akceleratorem technologicznym przy najlepszej uczelni technologicznej na świecie -  Massachusetts Institute of Technology. Tym samym studenci programu EMBA będą mieli dostęp do najnowszej wiedzy na międzynarodowym poziomie z zakresu startupów.

Od czego zacząć zakładając startup? Jak pozyskać finansowanie na jego rozwój? Jak udoskonalić procesy współpracy ze startupami w swojej firmie? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdą studenci Executive MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, podczas realizowanego w ramach studiów programu New Venture Project. Światowy poziom wiedzy gwarantowany jest przez partnera merytorycznego, jakim jest  MIT Enterprise Forum CEE, jeden z czołowych w Europie Środkowo-Wschodniej akceleratorów dla startupów technologicznych.

Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej jest jedyną w Polsce uczelnią kształcącą kadrę managerską, która sprofilowała swój program studiów EMBA na potrzeby uczestników w zakresie tworzenia, rozwijania i współpracy ze startupami.  – Nawiązaliśmy współpracę z MIT Enterprise Forum CEE, ponieważ jest to akcelerator technologiczny przy najlepszej uczelni technologicznej na świecie, czyli Massachusetts Institute of Technology. Daje to szansę naszym studentom Executive MBA na czerpanie wiedzy i poznawanie najlepszych światowych praktyk w zakresie budowania i rozwijania przedsięwzięć start-up’ owych. Myślenie startup’owe jest obecnie jednym z najważniejszych biznesowych trendów i z naszych doświadczeń wynika, że uczestnicy studiów Executive MBA są bardzo zainteresowani rozwijaniem własnych przedsięwzięć. Bardzo często jest to najlepszy moment w ich karierze na poszukiwanie  nowych wyzwań i inspiracji, zarówno w celu stworzenia własnego biznesu, jak i start-up’ów realizowanych w ramach korporacji.  Dzięki projektowi New Venture Project w Szkole Biznesu PW uzyskują niezbędne wsparcie, co już zaowocowało sukcesem wielu startupów technologicznych i nie tylko. Sztandarowym przykładem jest powstanie spółki PZU LAB – komentuje Joanna Pęgier, dyrektor marketingu, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej.

W ramach zajęć New Venture Project, studenci programu Executive MBA poznają tajniki zakładania własnych startupów i współpracy biznesowej z startupami w firmach. Zajęcia prowadzone przez ekspertów z MIT EF CEE będą oparte na metodologii 24 kroków przedsiębiorczości zdyscyplinowanej, opracowanej przez profesora Billa Auleta z Massachusetts Institute of Technology, który zanim rozpoczął pracę w MIT, przez 25 lat pracował w biznesie. Ważnym elementem programu New Venture Project w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej jest także praca studentów na „żywych organizmach”, czyli na własnych pomysłach biznesowych pod okiem mentorów z MIT EF CEE. Jak podkreśla Angelika Krawczyk, chief growth officer MIT EF CEE oraz wykładowca na studiach EMBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej: - Sprawdzenie własnych pomysłów jest dobrym początkiem, od którego również wychodzimy w metodologii 24 kroków przedsiębiorczości zdyscyplinowanej Billa Auleta. Później liczy się wyłącznie twarda egzekucja i ciągła nauka. A statystyka nie pozostawia złudzeń - co trzecie przedsiębiorstwo nie przetrwa pierwszego roku działalności, po drugim roku tylko połowa pozostanie na rynku, a po pięciu latach od założenia pozostanie zaledwie tylko co trzecia organizacja. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele: od niedopracowanych koncepcji biznesowych, braku płynności finansowej, itp. Wbrew pozorom, sprzymierzeńcem startupów jest statystyka, która premiuje wytrwałość. „Systematyczni” przedsiębiorcy częściej osiągają sukces – im więcej razy spróbujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz się w odsetku wygranych.