Horyzont Europa będzie największym w historii naszego kontynentu programem finansowania badań i innowacji, które posłużą realizacji kluczowych wyzwań cywilizacyjnych. Choć program przewidziany jest na lata 2021-27, już teraz trwa nabór ekspertów do tzw. zarządów misji. Aplikować można jeszcze do 11 czerwca tego roku.

Mamy szansę być ważną częścią tego projektu. 100 mld euro zostanie przeznaczone m.in. na walkę o czyste morza i oceany, ze zmianami klimatu, czy zaprojektowanie smart cities. Środki przewidziane w programie posłużą do realizacji kluczowych wyzwań cywilizacyjnych. W długim procesie konsultacyjnym i analitycznym wybrano 5 obszarów, które można nazwać europejskimi misjami dla przyszłych pokoleń. Są to:

  • zmiany klimatu,
  • onkologia,
  • zdrowa ziemia,
  • czyste oceany i morza,
  • smart cities.

Obecnie trwa nabór do tzw. zarządów misji (mission boards). W skład każdego z nich wejdzie 15 ekspertów. Ich rolą będzie doradzanie Komisji Europejskiej w identyfikacji kluczowych zagadnień z danego obszaru. To ważne, aby wśród członków mission boards znaleźli się Polacy.

Siłą tego ambitnego programu będzie skala osiągniętych efektów, która ma mieć wpływ na przyszłość Ziemi. – Inwestując gigantyczne europejskie pieniądze, będziemy szukali w tych obszarach kompleksowych i skutecznych rozwiązań wielkich problemów, z jakimi boryka się dzisiaj świat. Chcemy wiedzieć, jak uczynić nasze miasta bardziej przyjaznymi dla mieszkańców, jak oczyścić naszą planetę i w sposób zrównoważony korzystać z jej zasobów, a także jak dzięki połączeniu profilaktyki i nowoczesnych terapii pomóc milionom ludzi chorującym na nowotwory. Chcemy, aby Polacy byli częścią tego ambitnego przedsięwzięcia. Dlatego zachęcam wszystkich do aplikacji w konkursie na członków mission boards. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej odważnych, otwartych i innowacyjnie myślących osób z Polski weszło w skład misji i pomogło zrobić Europie gigantyczny krok dla ludzkości – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Formularz aplikacyjny

Źródło: www.gov.pl