W Polsce studiuje obecnie 1149 obywateli Federacji Rosyjskiej. Sądząc jednak po olbrzymim zainteresowaniu stoiskiem „Study in Poland” podczas targów „Education & Career 2019”, które odbyły się 16-17 marca w Moskwie, w najbliższych latach studentów z Rosji będzie w polskich uczelniach o wiele więcej.

Targi odbyły się tradycyjnie w położonym w historycznej części miasta centrum wystawienniczym „Gostiny Dvor”, tuż obok Placu Czerwonego i Kremla. Na biało-czerwonym stoisku programu „Study in Poland” swoją ofertę edukacyjną promowało 12 polskich szkół wyższych.

Publiczność dopisała w sposób imponujący. Na targi w Moskwie jeździmy regularnie, ale takiego zainteresowania jeszcze nie było! Wzrost zainteresowania studiami w Polsce można ocenić jako kilkukrotny, co szczególnie cieszy, biorąc pod uwagę mocną konkurencję na rekrutacyjnym rynku rosyjskim ze strony takich „starych graczy”, jak USA, Wielka Brytania czy Niemcy.

Tę edycję targową wzbogaciliśmy także o mocny element akademicki – dla licznej grupy rektorów i prorektorów, którzy przyjechali w marcu do Moskwy (część z nich po raz pierwszy), zostały zorganizowane spotkania w wiodących uczelniach rosyjskich – publicznej i niepublicznej.

Najpierw odwiedziliśmy Narodowy Badawczy Uniwersytet Technologiczny MISiS (akronim MISiS pochodzi od historycznej nazwy: Moskiewski Instytut Stali i Stopów). Należy on do czołówki rosyjskich uczelni i uczestniczący w znanym Rosyjskim Programie Doskonałości Akademickiej 5-100, dążącym do tego aby co najmniej pięć rosyjskich uczelni znalazło się w pierwszej setce światowych rankingów. 

Natomiast spośród uczelni niepublicznych odwiedziliśmy najlepszą z nich, Nowy Uniwersytet Rosyjski, ulokowany nota bene w dawnym miejscu odosobnienia dla uczonych (tzw. szaraszce), w którym, w rygorze więziennym prowadził swoje badania wybitny konstruktor lotniczy Andriej Tupolew).  

W składzie delegacji do Moskwy znalazły się nst. uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Politechnika Łódzka, Politechnika Gdańska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Wyższe Szkoły Bankowe oraz Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Towarzyszyli im oczywiście przedstawiciele Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Na zdjęciach: wizyta polskich uczelni w Moskwie