Szwedzki rząd proponuje przedłużenie prawa do pracy po ukończeniu studiów przez absolwentów szwedzkich uniwersytetów. Studenci powinni mieć możliwość pozostania w kraju przez rok w celu poszukiwania pracy. Międzynarodowi absolwenci mają obecnie sześć miesięcy na znalezienie pracy. 

Wśród propozycji mających na celu przyciągnięcie do Szwecji większej liczby studentów, badaczy i osób o wysokich kwalifikacjach jest pomysł, aby studenci otrzymali pozwolenie na pobyt w kraju przez co najmniej rok. Jeśli zostanie on zatwierdzony przez parlament, nowe prawo wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.

- Propozycja rządu zwiększa atrakcyjność Szwecji dla dobrze wykształconych cudzoziemców, którzy mogą wnieść swój wkład dzięki swojej wiedzy - oświadczyła Matilda Ernkrans, minister ds. szkolnictwa wyższego i badań

Studenci i naukowcy, którzy posiadają dokumenty pobytowe wydane przez inne kraje UE, będą mogli również pozostać w Szwecji, korzystając z dokumentu na podstawie proponowanego projektu ustawy. - Badania mają z reguły charakter międzynarodowy. Nowe zasady mają zatem być ułatwieniem dla naukowców i studentów, którzy chcą pracować w kilku państwach członkowskich UE - dodała Ernkrans.

Według Madeleine Sjöstedt, dyrektor generalnej Szwedzkiego Instytutu, nie ma powodów, dla których projekt ustawy miałby nie zostać zatwierdzony przez parlament. - W Szwecji panuje powszechna zgoda, jeśli chodzi o przyciąganie talentów międzynarodowych - powiedziała. Szwedzki Instytut zarekomendował 12-miesięczny okres na poszukiwanie pracy, dodając, że „sześć miesięcy to zdecydowanie za krótko - na przykład w Niemczech studenci zagraniczni mogą przebywać do 18 miesięcy”. Propozycja nowej ustawy obejmuje również staże trwające do 18 miesięcy w ramach szkolnictwa wyższego.

Źródło: www.thepienews.com