Zakończyło się wspólne przedsięwzięcie Elsevier i Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” - SciVal Forum Polska. Jego celem było upowszechnienie wiedzy z zakresu możliwości i zastosowania nowego narzędzia analitycznego SciVal, które zostało udostępnione polskim uczelniom przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W cyklu spotkań wzięło udział blisko 400 osób reprezentujących uczelnie publiczne i niepubliczne, instytuty badawcze PAN.

Pierwsza odsłona Forum odbyła się w dniach 10 – 12 kwietnia. Spotkania odbyły się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza Poznaniu i Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Druga odsłona rozpoczęła się 7 maja na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kolejne spotkania miały miejsce na Politechnice Lubelskiej oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Udział w nich wzięli m.in. prof. dr hab. inż. Andrzej R. Pach, prorektor ds. nauki z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, prof. Piotr Kacejko, rektor i prof. Marzenna Dudzińska, prorektor ds. nauki z Politechniki Lubelskiej oraz prof. Piotr Wachowiak, prorektor ds. nauki i zarządzania ze Szkoły Głównej Handlowej.

Program spotkań został opracowany przez ekspertów Elsevier we współpracy z przedstawicielami polskiego środowiska akademickiego, ekspertami tworzącymi rankingi, jak również ze specjalistami w zakresie ewaluacji nauki. W ten sposób uczestnicy mogli zapoznać się z możliwościami narzędzia Scival, które może być wykorzystane w ewaluacji nauki na każdym jej szczeblu - od indywidualnego naukowca, poprzez uczelnie, aż po cały kraj. Przybliżona została im również metodyka tworzenia rankingów w oparciu o zasoby bazy Scopus. „Wyzwania polskich instytucji badawczych w zarządzaniu i ocenie badań”, „Wykorzystanie SciVal do odpowiedzi na wyzwania polskich badaczy i instytucji”, „Zarządzanie widocznością autora i instytucji”, „Wskaźniki bibilometryczne bez tajemnic” to przykłady tematów omawianych podczas Forum.

Na stronie www.scival.com istnieje dostęp do szerokich analiz swojej instytucji, również w świetle proponowanych zmian przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami www.elsevier.com/pl-pl/promo/scival/scival-polska