14 maja, w Golden Floor Plaza w Warszawie odbyło się czwarte szkolenie w ramach Akademii Internacjonalizacji. Tym razem głównym tematem były zmiany w rekrutacji i obsłudze studentów. Poprowadziła je Joanna Laskowska, ekspertka ds. rekrutacji cudzoziemców. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy uczelni zajmujący się bezpośrednio rekrutowaniem cudzoziemców na studia oraz ich obsługą w czasie studiów w Polsce, a także pracownicy firm działających na rzecz pozyskiwania studentów zagranicznych na polskie szkoły wyższe.

Przedmiotem szkolenia były najnowsze zmiany w prawodawstwie dotyczące rekrutowania i obsługi cudzoziemców na uczelniach ze szczególnym uwzględnieniem Ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z 2017 r., projektu Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym ze stycznia 2018 r. oraz projektu Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie podejmowania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych ­­­­­marca 2018 r.

Jednym z szeroko omawianych tematów były podstawy prawne podejmowania i odbywania studiów przez cudzoziemców w Polsce. Szkolenie, które wywołało szeroką dyskusję wśród uczestników, odpowiadało na szereg pytań związanych z problemami występującymi podczas rekrutacji studentów zagranicznych. Zostały omówione istotne kwestie związane z wymaganymi dokumentami m.in. jakie rodzaje świadectw musi przedstawić student, które są uznawane w Polsce z mocy prawa, na co zwracać szczególną uwagę przy ich sprawdzaniu, jak wygląda nostryfikacja dyplomów w świetle prawa, w jakim stopniu cudzoziemiec powinien znać język polski. „Proces oceny dokumentów jest bardzo istotny. Dodatkowe pytania zadawane studentom pomogą ustalić, czy są one prawdziwe lub czy występują w nich istotne braki, które mogą opóźnić rekrutację kandydata”, podkreślała Joanna Laskowska.

Wiele miejsca poświęcono zasadom płatności za studia, ubezpieczeniu zdrowotnemu studentów oraz możliwościom wyboru ścieżki rekrutacyjnej. Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę na tematykę związaną z legalnością pobytu studenta, wizą studencką i zezwoleniem na pobyt czasowy w celu kształcenia się. Są to często  punkty zapalne, z którymi na co dzień stykają się pracownicy biur rekrutacji uczelni.

Podczas spotkania przedstawione zostały również zmiany w sprawozdawczości i rekrutacji studentów zagranicznych w świetle ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Prowadząca szkolenie zwróciła uwagę na zobowiązania uczelni m.in. związane z wprowadzaniem danych do systemu POL-on.

Już teraz zapraszamy Państwa na kolejne szkolenia Akademii Internacjonalizacji:

Kalendarz szkoleń na rok akademicki 2018/2019 dostępny będzie na stronie internetowej Akademii Internacjonalizacji w czerwcu br.

Więcej informacji, kontakt oraz rejestracja: www.studyinpoland.pl/akademia-internacjonalizacji