Dla uczczenia 25. rocznicy powstania programu "Bolashak" kazachskie Centrum Programów Międzynarodowych zorganizowało w dniach 10-17 XI 2018 Międzynarodowe Targi Edukacyjne 2018 w formie dwudniowych prezentacji w Astanie, Atyrau i Szymkencie. Targi te zgromadziły ponad 200 uczelni z 34 krajów świata. W grupie "Study in Poland" było 13 uczelni.

Organizatorzy zadbali zarówno o lokalizację poszczególnych w targów w prestiżowych miejscach – w Astanie był to Pałac Niepodległości, oficjalne miejsce najważniejszych konferencji i spotkań. Wydarzeniu nadano wysoką rangę, czego dowodem była obecność w Astanie i Atyrau Aryna Orsarieva, sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Kazachstanu. Uroczyste otwarcie targów zaszczycili też swoją obecnością przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowani w Astanie – w tym ambasador RP, prof. Selim Chazbijewicz. Z kolei w Szymkencie stoiska wystawców – w tym „Study in Poland” – odwiedził wicepremier Kazachstanu, Askar Mamin w towarzystwie szefa programu Bolaszak, Zhanbolata Meldeshova.

Udział w targach był bardzo udany przede wszystkim dzięki wysokiej frekwencji i zainteresowaniu polską ofertą akademicką. Dominowały pytania o kierunki techniczne (w tym energetyka i przetwórstwo ropy naftowej), biznesowe i medyczne. Kazachscy decydenci obiecywali uruchomienie specjalnej ścieżki stypendialnej dla kandydatów planujących studia w Polsce.

Udział delegacji "Study in Poland" w tych prestiżowych targach był możliwy dzięki strategicznemu porozumieniu, jakie w kwietniu br. Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" podpisała z kazachstańskim Centrum Programów Międzynarodowych „Bolashak”, realizującym między innymi program stypendialny "Balashak", zainicjowany przez prezydenta Nursałtana Nazarbajewa w 1993 roku.

W ocenie polskich uczestników powtarzały się komentarze zadowolenia z poziomu organizacji targów, a także frekwencji odwiedzającej imprezę młodzieży. Kazachowie coraz bardziej odczuwają potrzebę kształcenia dzieci za granicą, przy czym – co ciekawe w szczególności w porównaniu z Ukrainą czy Białorusią – wykształceni specjaliści wracają do swojego kraju, gdzie rynek pracy chłonie wykwalifikowane kadry, a ci, którzy mają dyplomy zagranicznych uczelni wyższych już na starcie otrzymują najlepsze oferty.

Przypomnijmy, że Kazachstan jest jednym z trzech priorytetowych kierunków zagranicznej aktywności „Study in Poland” – liczba studentów z tego kraju w Polsce wzrasta. W roku 2017/18 studiowało w Polsce, na pełnych programach kształcenia, 783 Kazachów (w porównaniu z 674 w poprzednim roku akademickim). Staje się to szczególnie ważne na tle coraz bardziej odczuwalnego niżu demograficznego na "tradycyjnych" dla Polski rynkach promocji zagranicznej - Ukrainie, Białorusi, a także Rosji.