Dwie nowe specjalności w jęz. angielskim – International Commerce i Global Economy – uruchamia Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w tegorocznym naborze. Na studia stacjonarne uczelnia planuje przyjąć o ok. 30 proc. mniej osób niż dotychczas.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (UE) to jedna z największych publicznych uczelni w woj. śląskim. Obecnie na pięciu wydziałach kształci się tam ponad 10 tys. studentów.

W tegorocznej rekrutacji uczelnia stawia na rozwój specjalności prowadzonych w języku angielskim. "W związku z tym, iż obserwujemy wzrost zainteresowania studiami prowadzonymi w języku angielskim (w ubiegłorocznej rekrutacji liczba chętnych na kierunek International Business wzrosła o 43 proc.), uruchamiamy dwie kolejne specjalności anglojęzyczne. W oferowanych na Wydziale Ekonomii na kierunku Ekonomia specjalnościach pojawiły się nowości: International Commerce (I stopień studiów stacjonarnych) oraz Global Economy (II stopień studiów stacjonarnych)" – poinformował PAP rzecznik uczelni Marek Kiczka.

Wraz z nowościami UE umożliwia naukę w jęz. angielskim łącznie na czterech kierunkach i sześciu specjalnościach – na poziomie studiów I i II stopnia, a także studiów podyplomowych.

Ponadto uczelnia postanowiła w tym roku zmniejszyć limity miejsc na studia stacjonarne o jedną trzecią, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby miejsc na studia niestacjonarne. "Podejmując decyzje o naborze największy wpływ miały trendy demograficzne – studentów jest mniej. Drugą kwestią jest kierunek zmian wyznaczony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (nowy algorytm finansowania uczelni – PAP)" – tłumaczył Kiczka.

Rektor uczelni dr hab. prof. UE Robert Tomanek podkreślił, że zmiany w finansowaniu szkolnictwa wyższego (ukierunkowane na premiowanie mniejszej liczby studentów przypadającej na jednego pracownika naukowego - PAP) są zarówno "pewnym kłopotem, jak i pewną szansą". "Obecnie na naszej uczelni – biorąc po uwagę wszystkie kierunki – o jedno miejsce rywalizuje 1,5 osoby. Zmniejszając limity przyjęć możemy się spodziewać, że kandydatów na miejsce będzie więcej. Dodatkowo graniczna punktacja, od której będziemy przyjmować, również będzie wyższa. Lepszy kandydat - to szansa na zdecydowanie lepszego studenta, a w konsekwencji absolwenta. To także wyższa wartość dyplomu. Chcemy jednocześnie zwiększyć komfort studiowania, tworzyć mniejsze grupy. To zapewni też lepszą obsługę procesu edukacyjnego" – podkreślił rektor.

Rok temu na pierwszy rok studiów na UE (łącznie na studia I i II stopnia) przyjęto ok. 4,5 tys. osób. Według szacunków w tym roku liczba ta ogółem będzie porównywalna, choć w przypadku studiów stacjonarnych praktycznie na wszystkich kierunkach miejsc ubędzie.

Poszerzanie oferty studiów niestacjonarnych uczelnia tłumaczy - powołując się na dane, z których wynika, że większość studentów UE pracuje już w czasie studiów; zatrudnienie znajdują też bezpośrednio po zakończeniu edukacji na poziomie studiów licencjackich czy inżynierskich. "Dla wielu z nich pogodzenie nauki w trybie stacjonarnym z pracą zawodową sprawia problemy, dlatego wychodzimy im naprzeciw i chcemy ulepszyć ofertę studiów niestacjonarnych czyli w weekendy" – podkreślił rektor.

Studenci UE kształcą się na pięciu wydziałach: Ekonomii, Zarządzania, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji oraz Biznesu, Finansów i Administracji (w Rybniku).

Oferta edukacyjna studiów I i II stopnia obejmuje 18 kierunków. Jak poinformował rzecznik, od lat najbardziej obleganym kierunkiem jest Finanse i Rachunkowość (rok temu chętnych było ponad tysiąc kandydatów; na jedno miejsce statystycznie 2,54 kandydata). Najtrudniej jednak było dostać się na Logistykę inżynierską, gdzie o jeden indeks starało się 3,37 kandydata. Na stałym wysokim poziomie utrzymuje się zainteresowanie kierunkami logistycznymi (Logistyka inżynierska, Logistyka) oraz kierunkami: Finanse i Rachunkowość, Ekonomia, Zarządzanie. Uczelnia oferuje także 69 kierunków studiów podyplomowych oraz różne szkolenia i kursy językowe.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w kraju i jednocześnie największą oraz najstarszą uczelnią ekonomiczną w regionie. W swej 80-letniej historii uczelnia wykształciła ponad 80 tys. absolwentów. Uniwersytet realizuję ideę: "blisko, międzynarodowo, przez całe życie".

Źródło: PAP - Nauka w Polsce