Z przyjemnością informujemy, że w 23. edycji Plebiscytu Czytelników „Przeglądu Technicznego” prof. Jerzy Lis, Prorektor ds. Współpracy AGH uzyskał tytuł Złotego Inżyniera 2016 w kategorii „Nauka”.

Z przyjemnością informujemy, że w 23. edycji Plebiscytu Czytelników „Przeglądu Technicznego” prof. Jerzy Lis, Prorektor ds. Współpracy AGH uzyskał tytuł Złotego Inżyniera 2016 w kategorii „Nauka”.

„Złoty Inżynier” to nagroda przyznawana wybitnym inżynierom, twórcom techniki, wynalazcom i organizatorom życia gospodarczego kraju, która popularyzuje ich dokonania. Plebiscyt ma zwrócić uwagę na rolę inżynierów w budowaniu innowacyjnej gospodarki. W konkursie przyznawane są nagrody w sześciu kategoriach: high-tech, zarządzanie, menadżer, ekologia, nauka i jakość.

Prof. Jerzy Lis związany z Akademią Górniczo-Hutniczą od 1973 roku. Rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, kierunku inżynieria materiałowa. Od 1978 r. zatrudniony na WIMiC w Katedrze Nauki o Materiałach i Ceramiki Specjalnej kolejno jako asystent, następnie od 1986 jako adiunkt a od 1996 jako profesor nadzwyczajny.

W latach 2002-2012 był kierownikiem Katedry Technologii Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych WIMiC AGH, a od 2005 jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego. Od roku 1996 przez dwie kolejne kadencje był prodziekanem, a w latach 2002-2005 dziekanem Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. W latach 2005-2012  pełnił funkcję Prorektora ds. Współpracy i Rozwoju Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 2012 do 2016 roku ponownie był dziekanem Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Obecnie jest prorektorem ds. Współpracy AGH. Pełni również funkcję prezesa Zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNO AGH Sp. z o.o.

Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem z wyboru: Komitetu Nauki o Materiałach PAN (wiceprzewodniczący), Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN, Komisji Ceramicznej PAN o. Kraków, Sekcji Materiałów Budowlanych Komitetu Budownictwa PAN; członkiem Polskiego Towarzystwa Ceramicznego oraz  rad naukowych: Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN i Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Należy także do naukowych towarzystw zagranicznych m.in. The World Academy of Ceramics, The International Society of SHS i The American Ceramic Society. Od 2016 roku jest wiceprzewodniczącym Komisji Nauk Technicznych PAU.

W latach 2005-2011 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego. W latach 2006-2012 był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Był także przewodniczącym Komitetu Monitorującego Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Jest także członkiem komitetów redakcyjnych czasopism: The International Journal of SHS, Ceramics International, The Materials Science – Poland, Materiały Ceramiczne, Inżynieria Materiałowa i Polski Biuletyn Ceramiczny – Ceramika oraz recenzentem wielu innych czasopism z zakresu inżynierii materiałowej, nauki o materiałach, ceramiki i technologii chemicznej.

W dorobku naukowym posiada ponad 350 publikacji, 5 monografii (w tym 2 książki akademickie), 150 referatów wygłoszonych na konferencjach (125 międzynarodowych) oraz 15 patentów. Był i jest kierownikiem 12 projektów badawczych KBN i MNiSW (5 promotorskich), głównym wykonawcą 16 innych projektów krajowych i 3 międzynarodowych, kierownikiem 5 prac w ramach działalności statutowej AGH oraz licznych projektów badawczych zleconych przez zakłady przemysłowe.

Serdecznie gratulujemy!

www.agh.edu.pl