W dn. 7 grudnia br. ambasador Paul Jones odwiedził Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie. Występując przed audytorium złożonym ze studentów z różnych krajów, wygłosił odczyt pt. „Obchody setnej rocznicy relacji polsko-amerykańskich” oraz odpowiadał na pytania studentów. Mówiąc o ostatnim stuleciu relacji Polski i Stanów Zjednoczonych, podkreślił kluczową rolę bezpośrednich kontaktów międzyludzkich w inicjowaniu i pielęgnowaniu silnych dwustronnych więzi.

Przedstawił wkład Ameryki w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz zwrócił uwagę na znaczenie wygłoszonego w Kongresie przemówienia prezydenta Woodrow Wilsona ze słynnymi „Czternastoma punktami”, w którym amerykański prezydent wzywał do odrodzenia się Polski jako niezależnego narodu i bytu państwowego.

Ambasador Jones omówił również stan obecnych relacji, podkreślając perspektywę pomyślnej przyszłości dla obu krajów. Nawiązał także do zainaugurowanego 6 grudnia w dwudziestu miastach w Polsce programu „100 Lat Razem”, który rozpoczął obchody 100. rocznicy ustanowienia relacji dyplomatycznych między oboma krajami.