Po dwóch latach pandemii wróciliśmy do trybu „in-person” tradycyjnej śródrocznej narady konsultacyjnej uczelni uczestniczących w programie „Study in Poland", który prowadzony jest wspólnie przez KRASP i „Perspektywy”. Narada – którą prowadził prof. Jerzy Lis, rektor AGH, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, odbyła się 1 lipca w Łodzi, a jej gospodarzem była Politechnika Łódzka.

Na naradę przyjechała specjalnie z Kijowa dr Olena Shapovalova, dyrektorka Ukrainian State Center for Internationa Cooperation, która prowadzi „Study in Ukraine”. Jej wystąpienie, dedykowane sytuacji studentów zagranicznych na Ukrainie po wybuchu wojny było kluczowym elementem programu wydarzenia i zapoczątkowało praktyczną dyskusję o pomocy i właściwym prowadzeniu współpracy z Ukrainą.

Temat pomocy i efektywnej współpracy z Ukrainą był kontynuowany w panelu dyskusyjnym „Solidarni z Ukrainą", w którym wzięli udział Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, prof. dr hab. Jerzy Lis - rektor AGH, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, pełnomocnik Przewodniczącego KRASP ds. Ukrainy, dr hab. Dorota Piotrowska, prof. PŁ - dyrektorka Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ oraz Katarzyna Kalska-Sochacka - dyrektor Centrum Nauki, Uniwersytet Łódzki.

Tematowi praktycznej pomocy studentom z Ukrainy dotyczyło również wystąpienie dr Bianki Siwińskiej, prezeski Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. W związku z trudną sytuacją, w jakiej znaleźli się studenci z Ukrainy po rosyjskiej agresji, została uruchomiona Sieć Stypendiów Ukraińskich. Sieć rozdysponowuje środki przekazane na jednorazowe zapomogi przez międzynarodowe firmy (Amazon, Goldman Sachs, NatWest i Intel).

Gościem honorowym wydarzenia był Mirzokhid Alikulov, radca Ambasady Uzbekistanu w Polsce. Jego wystąpienie wraz z prezentacją Waldemara Siwińskiego założyciela Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” stało się wstępem do ogłoszenia nowego priorytetu rekrutacyjnego na rok 2023 - Uzbekistanu.

Celem narady było nie tylko podsumowanie realizacji programu „Study in Poland” w mijającym roku akademickim, ale i przyjęcie zasad i planu działań w roku akad. 2022/23, a także omówienie priorytetów na lata 2022-2025.

Goście Narady dostali zaproszenie na kolejne tradycyjne spotkanie dot. umiędzynarodowienia - doroczną konferencję "Studenci zagraniczni w Polsce 2023" na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Z całą pewnością było to kluczowe spotkanie - wydarzenia ostatnich dwóch lat zmieniły świat radykalnie. Pandemia, a następnie wojna w Ukrainie wraz z innymi konfliktami i napięciami politycznymi w różnych częściach świata spowodowały, że tradycyjne dla nas główne rynki rekrutacji zagranicznej (takie jak Ukraina, Białoruś, Rosja, Kazachstan) przestały być w dużej mierze dostępne. Musimy na świeżo spojrzeć na mapę świata i zdefiniować priorytetowe kierunki promocji zagranicznej na nowo.