W dniach 27-28 stycznia 2022 na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbędzie się piętnasta doroczna konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce", a to oznacza, że w tych dniach Wrocław stanie się stolicą umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego!

Konferencja organizowana jest w ramach programu "Study in Poland" przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Zostali na nią zaproszeni członkowie kierownictwa MEiN, dyrektorzy centralnych instytucji wspierających szkolnictwo wyższe i ambasadorowie krajów będących w centrum zainteresowania polskich uczelni. Wśród mówców będą wybitni przedstawiciele świata akademickiego oraz eksperci w zakresie internacjonalizacji.

Konferencja organizowana jest w połączeniu z posiedzeniem Prezydium KRASP, co gwarantuje błyskawiczny przepływ informacji na temat umiędzynarodowienia, a zarazem przyspiesza wdrożenie najciekawszych pomysłów na uczelniach.

Spotkania z cyklu „Studenci zagraniczni w Polsce” są tradycyjnie miejscem debaty na temat aktualnych wyzwań w zakresie strategii i praktyki internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego. Pandemia COVID-19 to z pewnością najtrudniejsze wyzwanie, któremu musi sprostać szkolnictwo wyższe na całym świecie. Nie możemy pozostać w tyle!

Tematy, które będziemy chcieli poruszyć podczas tegorocznej konferencji to m.in. :

 • Czy pandemia doprowadzi do „regionalizacji internacjonalizacji”
 • Best practices w umiędzynarodowieniu realizowanym w systemie zdalnym
 • Strategie umiędzynarodowienia uczelni badawczych
 • Szanse i zagrożenia w konsorcjach „uniwersytetów europejskich”
 • Wyzwania budowy międzynarodowej „visibility” polskich uczelni w czasach COVID-19
 • Kreowanie Polski jako regionalnego „hubu” edukacyjnego i naukowego w zakresie IT
 • Wizy dla obcokrajowców, czyli „gordyjski węzeł internacjonalizacji” w Polsce
 • Nowe rynki, nowe narzędzia, nowe idee...

Ostateczny kształt programu zatwierdzi Rada Programowa, kierowana przez prof. Arkadiusza Mężyka, przewodniczącego KRASP, rektora Politechniki Śląskiej.

Tym razem konferencja zostanie zorganizowana w formule hybrydowej - zaproponujemy Państwu do wyboru dwie opcję uczestnictwa: stacjonarnie bądź online.

Z uwagi na bezpieczeństwo epidemiczne liczba uczestników stacjonarnych będzie ograniczona, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Organizatorzy przewidują, że w konferencji weźmie udział w formule stacjonarnej ok. 150 osób, w tym rektorzy, prorektorzy oraz dyrektorzy ds. współpracy międzynarodowej i promocji polskich uczelni, kadra organizująca wymianę studencką i naukową, a także dbająca o wysoki poziom edukacji w  językach obcych. Dla osób, które wybiorą zdalny udział w obradach - zapewniona zostanie transmisja online.  

Partnerem gali i fundatorem Nagrody Środowiskowej "Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2022" w kategoriach: „Research Star” i „Rising Star” są Eduinspiracje - konkurs organizowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Udział w konferencji będzie odpłatny, również dla osób uczestniczących w formie zdalnej. Opcję uczestnictwa można wybrać przy rejestracji na wydarzenie.

Rejestracja na konferencję „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” jest już otwarta!

 

REJESTRACJA

 

Zapraszamy serdecznie do zgłoszenia udziału!

W przeddzień konferencji (26 stycznia, w godz. 14:30-18:00) odbędzie się posiedzenie Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, a także szkolenie Akademii Internacjonalizacji Study in Poland. Szkolenie będzie przeznaczone dla uczestników stacjonarnych konferencji i będzie bezpłatne. Liczba miejsc na szkolenie będzie ograniczona oraz uruchomiona zostanie na nie oddzielna rejestracja.

Tradycyjnie, tuż przed uroczystą kolacją wieńczącą pierwszy dzień obrad, odbędzie się po raz dwunasty gala Konkursu INTERSTUDENT - na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce 2022.

A po raz piąty - w obecności członków Prezydium KRASP, gości i uczestników konferencji - wręczone zostaną Nagrody Środowiskowe „Gwiazdy Umiędzynarodowienia". Będą nimi uhonorowane osoby, które wniosły wybitny wkład w umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego. Nagroda przyznana zostanie w siedmiu kategoriach:

 • Gwiazda Zarządzania - Management Star
 • Gwiazda Kształcenia - Teaching Star
 • Gwiazda Marketingu - Marketing Star
 • Gwiazda Badań - Research Star
 • Wschodząca Gwiazda - Rising Star
 • Gwiazda Dyplomacji Publicznej - Public Diplomacy Star

Przyznana zostanie także nagroda specjalna:

 • Wybitna Gwiazda - Distinguished Star

Zapraszamy do Wrocławia, on site albo online!

Strona konferencji: www.studyinpoland.pl/konferencja2022

Rejestracja na konferencję: www.studyinpoland.pl/koferencja2022/rejestracja

Dodatkowe informacje: Julia Łysik – koordynatorka programu Study in Poland, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 821 90 27