Rynek turecki ma dla polskich uczelni coraz większe znaczenie z punktu widzenia rekrutacji obcokrajowców. Konsekwentny i stabilny wzrost liczby studentów z Turcji (w ciągu 10 lat liczba Turków na studiach w Polsce wzrosła ponad 6-krotnie – od 302 studentów w roku akademickim 2010/11 do prawie 2000 studentów w roku 2020/21) spowodował, iż jest to obecnie piąta grupa studentów obcokrajowców w naszym kraju.

Dzięki wysokiemu odsetkowi młodych osób w społeczeństwie, rynek ten jest postrzegany przez większość uczelni europejskich jako jeden z najbardziej obiecujących kierunków promocji zagranicznej i rekrutacji obcokrajowców. Konkurujemy w Turcji z uczelniami z całej Europy, a także Azji czy Ameryki Północnej. W tym wyścigu pomaga nam, zaskakująco, pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kraju nad Bosforem, a także wysoka inflacja i słaba pozycja waluty tureckiej. Powodują one, że młodzież coraz częściej szuka korzystnych cenowo ofert studiów za granicą.

Gdzie studiują młodzi Turcy

Najwięcej studentów z Turcji jest w województwie mazowieckim – ponad 60% ogółu. Kolejne miejsca na podium zajmują województwo dolnośląskie (12%) i wielkopolskie (ponad 7%) ogółu studentów tureckich.

Kandydaci na studia z Turcji najchętniej wybierają uczelnie warszawskie – zajmują one pierwsze pięć pozycji pod względem liczby studentów. Liderami rekrutacji na rynku tureckim są duże uczelnie niepubliczne: Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie oraz Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS – z wynikami powyżej 200 studentów z Turcji w każdej.

Dane GUS pokazują, że warto zatem skoncentrować działania promocyjne na rynku tureckim. Turecka młodzież zainteresowana jest studiami w Polsce, o czym świadczy m.in. popularność stoiska Study in Poland na targach edukacyjnych International Education Fairs of Turkey (IEFT), które odbyły się w Stambule.