Delegacja Fundacji Edukacyjnej Perspektywy obecna była w Armenii i Gruzji. Promowała program Poland IT Hub, w ramach którego organizowany jest program stypendialny dla najbardziej utalentowanych studentek informatyki. Umożliwia on ich przyjazd do Warszawy na nadchodzący Perspektywy Women in Tech Summit.

Podczas pobytu w Armenii delegacja miała przyjemność spotkać się z reprezentantami American University of Armenia, a także poprowadzić spotkania informacyjne dla studentek ICT  z European University of Armenia and National Polytechnic University of Armenia. Był to czas owocnych dyskusji poświęconych ormiańskiemu systemowi kształcenia studentów w kierunkach technologicznych.

Drugi dzień w Erywaniu skupiał się wokół ormiańskich organizacji wspierających edukacjęc technologiczną. Pierwszym przystankiem było FAST Foundation (Foundation For Armenian Science and Technology), która specjalizuje się w transformacji Armenii w kierunku kraju nauki i innowacji. Spośród rozmaitych programów omawialiśmy te poświęcone wspieraniu Ormianek do rozwijania umiejętności technologicznych oraz wspierające technologiczne i agritechowe startupy. Drugim przystankiem technologicznym było znane na świecie ormiańskie centrum centrum dla kreatywnych technologii - TUMO. W tym centrum oferują młodzieży (12-18) kursy dotyczące 14 tematów takich jak: programowanie, web development, robotyka czy tworzenie muzyki, zupełnie za darmo. TUMO jest już dziś obecne w innych miastach Armenii oraz na prowincji w postaci TUMO boxes. Idea samodzielnego uczenia, bazująca na modelu TUMO, jest dziś również rozpowszechniana na świecie w Paryżu, Tokio czy Kijowie.

Piątek był również dniem spotkania w Ambasadzie Polski w Erywaniu, podczas którego delegacja omawiała z panem Krzysztofem Bartczakiem, radcą Ambasady RP w Armenii,  możliwości współpracy polsko-ormiańskiej w zakresie wspierania kobiet w nowych technologiach oraz startupach.

Pobyt w Armenii zwieńczyło otwarte spotkanie dla kobiet w technologiach zorganizowane w przestrzeni Girls in Tech Armenia. Udało nam się przeprowadzić nie tylko owocne spotkanie dotyczące programu stypendialnego, ale również posłuchać inspirujących historii uczestniczek Summitu 2019. Okazuje się, że po wizycie w Warszawie w listopadzie 2019,  jedna ze studentek postanowiła kontynuować swoją edukację w Polsce, przyjeżdżając na półroczny program na Politechnikę Lubelską.

 —---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Armenia to najmniejszy kraj położony na Kaukazie, zamieszkiwany przez ok 2,9 mln mieszkańców. Warto tu wspomnieć, że liczba Ormian na świecie szacowana jest na 7-11 mln, związani są oni z silną z ormiańską diasporą, której wpływ widoczny jest na wielu płaszczyznach w Erywaniu.

Rynek IT rozwija się w Armenii bardzo dynamicznie, aktualnie działa tu ponad 1000 firm technologicznych, zatrudniając ponad 20 000 osób. Szacuje się, że rynek IT generuje rocznie ponad 1 mld dolarów i rok do roku rośnie o ok 20%, utrzymując ten trend nawet w roku 2020, pomimo pandemii COVID-19.

Najbardziej rozwijające się gałęzie IT w Armenii to: software developemnt, consulting, mobile app development, chip design and testing, computer graphics and multimedia, and gaming.

W lutym 2021 r. rząd Armenii zatwierdził Strategię Cyfryzacji kraju. Strategia zakłada transformację cyfrową rządu, gospodarki i społeczeństwa poprzez wprowadzanie i rozwój innowacyjnych technologii, cyberbezpieczeństwo, politykę danych, systemy e-administracji, koordynację procesów cyfryzacji , I tworzenie wspólnych standardów.

 

Poland IT Hub for You to projekt realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Celem projektu jest stworzenie możliwości naukowych, badawczych i zawodowych dla wybitnych studentek oraz młodych specjalistek IT & Tech z Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej oraz budowanie z nimi kontaktów edukacyjnych i zawodowych.

Kraje objęte projektem to: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Ukraina i Uzbekistan.

Więcej informacji o projekcie na www.polandithub.pl

 

Perspektywy Women in Tech Summit to największe wydarzenie dla kobiet w technologiach w tej części świata. Zeszłoroczna edycja zgromadziła ponad 8300 uczestniczek i uczestników z ponad 100 państw. W tym roku Summit odbędzie się w wersji hybrydowej, a uczestniczki z krajów porozumienia wschodniego mogą ubiegać się o stypendia pokrywające koszty przyjazdu do Warszawy, zakwaterowania oraz biletu na wydarzenie. Więcej informacji na www.polandithub.pl/summit

Projekt współfinansowany z programu Dialog, Ministerstwa Edukacji i Nauki.