Ostatni tydzień września delegacja Fundacji Edukacyjnej Perspektywy spędziła eksplorując akademicki i  technologiczny krajobraz  Kirgistanu. Celem wyjazdu była promocja programu Poland IT Hub, w ramach którego organizowany jest program stypendialny dla najbardziej utalentowanych studentek informatyki i młodyc profesjonalistek, umożliwiający przyjazd do Warszawy na nadchodzący Perspektywy Women in Tech Summit 2022.

Pierwszego dnia pobytu w Kirgistanie delegacja miała przyjemność spotkać się z reprezentantami AUCA Technical School of Innovation oraz Computer Engineering Faculty, a także Osh State University. Tego dnia miała również miejsce pierwsza wizyta w High Technology Park - miejscu inkubacji kirgijskich startupów i spotkań na temat nowych technologii. O działaniach i planach High Technology Park opowiadał Chubak Temirov - dyrektor zarządzający tej instytucji. Tego dnia delegacja PIH poznała również prężnie działającą w obszarze kobiet w nowych technologiach - Techaim  Foundation, której szefową jest Elena Chigibaeva.


Drugi dzień w Biszkeku rozpoczął się od spotkania ze stypendystkami IT HUB, które osobiście brały udział w Perspektywy Women in Tech Summit 2019 - Avigail Menashe (oecnie: Deputy Executive Director – Kyrgyz Software and Services Developers Association)  i Gulzadą Urgunalievą (obecnie: Chief Executive Officer at Unique Technologies). Obie panie opowiadały jak duży wpływ miało stypendium na ich rozwój zawodowy. Obecnie, poza tym, że intensywnie rozwijają się zawodowo, wspierają także organizacje promujące kobiety w nowych technologiach w swoim kraju.


Tego dnia delegacja PIH spotkała się także z przedstawicielami: Wydziału Informatyki w Kyrgyz Russian Slavic University, INAI Kirgistan University i Kyrgyz Technical University. Dyskutowano o edukacji wyższej w Kirgistanie i Polsce, deklarowano chęć współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce oraz wspierania studentek informatyki z Kirgistanu. Drugiego dnia wizyty w Bishkeku delegacja PIH spotkała się także z  Lirą Samykbaevą, Dyrektorką Soros Foundation działającej w Kirgistanie. Na koniec dnia miała miejsce wizyta w IT Academy - nowoczesnej instytucji, uczącej na szeroką skalę programowania i nowych technologii.

Dzień trzeci był dniem największej w Kirgistanie konferencji technologicznej Kyrgyz Information Technology Forum. Gośćmi wydarzenia byli między innymi Ułukbiek Maripow - premier Republiki Kirgistanu, Louise Chamberlain - Rezydent w UNDP Kirgistan, Natalia Mochu - Dyrektor Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, Dastan Dogoev - Minister Rozwoju Cyfrowego, a także George Chen (Facebook), Roland Klauter (Tik Tok), Roman Kononov (Uber) i inni.az George Chen (Facebook), Roland Klauter (Tik Tok), Roman Kononov (Uber) i inni. Jedną z prelegentek była członkini delegacji PIH - dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, która wystąpiła z prezentacją na temat projektu Poland IT Hub i Perspektywy Women in Tech Summit. Podczas konferencji promowano program Poland IT Hub oraz konferencję Perspektywy Women in Tech Summit także w ramach dedykowanego stoiska informacyjnego. Tego dnia odbyło się wiele interesujących rozmów z przedstawicielami środowiska ludzi, organizacji i instytucji działających w obszarze nowych technologii w Kirgistanie - byli to m.in. Shirin Mukanbetova z KSDDA, Anara Aitkurmanova - UN Women, Raimonds Vingris - EEAS Europa, Nino Lortkipanidze - CROSS ROADS.

Ostatniego dnia wyjazdu delegacja Poland IT HUB poznała Azisa Abakirova szefa KSSDA oraz inicjatora wielu działań związanych z nowymi technologiami i wspieraniem kobiet w tym obszarze w Kirgistanie.


Pobyt w Biszkeku zwieńczyło otwarte spotkanie dla kobiet w technologiach zorganizowane przez Techaim Foundation w przestrzeni High Technology Park. Odbyła się prezentacja Perspektywy Women in Tech Summit oraz programu stypendialnego oraz wiele inspirujących rozmów z młodymi kobietami, które pasjonują się nowymi technologiami.

Kirgistan to niezwykle obiecujący, młody, dynamicznie rozwijający się rynek edukacyjny oraz zagłębie kompetencji IT w Azji Centralnej, a także najmocniejsza demokracja w regionie. Perspektywy współpracy są niezwykle obiecujące.


 

Poland IT Hub for You to projekt realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Celem projektu jest stworzenie możliwości naukowych, badawczych i zawodowych dla wybitnych studentek oraz młodych specjalistek IT & Tech z Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej oraz budowanie z nimi kontaktów edukacyjnych i zawodowych.
Kraje objęte projektem to: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Ukraina i Uzbekistan.
Więcej informacji o projekcie na www.polandithub.pl

Perspektywy Women in Tech Summit to największe wydarzenie dla kobiet w technologiach w tej części świata. Zeszłoroczna edycja zgromadziła ponad 8300 uczestniczek i uczestników z ponad 100 państw. W tym roku Summit odbędzie się w wersji hybrydowej, a uczestniczki z krajów porozumienia wschodniego mogą ubiegać się o stypendia pokrywające koszty przyjazdu do Warszawy, zakwaterowania oraz biletu na wydarzenie. Więcej informacji na www.polandithub.pl/summit

Projekt współfinansowany z programu Dialog, Ministerstwa Edukacji i Nauki.