Prawie 2 tys. kandydatów z zagranicy chciało w tym roku studiować na Politechnice Wrocławskiej. To rekordowa liczba zgłoszeń rekrutacyjnych uczelni. Około 550 studentów obcokrajowców zainaugurowało rok akademicki.

Nowy rok akademicki rozpoczęli podczas dwóch spotkań (osobno dla studentów, którzy będą się uczyć w języku polskim i dla tych studiujących po angielsku) z władzami uczelni, a także m.in. samorządem studenckim, przedstawicielami Biura Karier i Organizacji ESN. W inauguracji uczestniczyli także przedstawiciele Moscow Power Engineering Institute – uczelni współpracującej z PWr i aktywnej w programach wymiany międzynarodowej.

Witając studentów prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy, życzył im, aby dobrze wykorzystali czas na Politechnice i we Wrocławiu.

Wybraliście jedną z czołowych uczelni w Polsce i miasto, w którym 25 proc. mieszkańców stanowią studenci – podkreślał. – Tutaj czuje się studenckiego ducha. Mam nadzieję, że i wy go poczujecie. A przede wszystkim „wyrywajcie” jak najwięcej wiedzy od wykładowców. Dyplom jest bardzo istotny, ale najważniejsze jest to, co zostanie w waszych głowach i umiejętności, które tu zdobędziecie – zaznaczał.

Ogromnie cieszymy się, że wreszcie możemy zobaczyć się z wami osobiście. W zeszłym roku poznawaliśmy nowych studentów zdalnie, a to jednak nie to samo – mówiła Anna Rogalska, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWr. – Właśnie zaczynacie dużą przygodę. To będzie dla was czas nowych znajomości i wielu szans – na zdobycie nowej wiedzy, ale także rozwinięcie się osobiście, sprawdzenie siebie w nowych sytuacjach. Niech to będzie dla was świetny czas. A jeśli będziecie potrzebować wsparcia, zawsze możecie na nas liczyć – zapewniała.

Około 300 osób spoza Polski zostało przyjętych na pełne studia na PWr – najwięcej m.in. z Ukrainy, Białorusi i Turcji. Na semestr lub rok – w ramach wymiany studenckiej m.in. z programu Erasmus+ – przyjechało ponad 250 osób. To studenci z Hiszpanii, Portugalii, Francji i Turcji, ale także z Rosji, Chin czy Brazylii

- Mieliśmy w tym roku także bardzo dużo zgłoszeń z Nigerii. Spłynęło ich kilkaset, co jest z pewnością zasługą naszej współpracy w mediach społecznościowych z Grace Awhobiwom Abu-Undiyaundeye, naszej absolwentki z Wydziału Elektroniki, która jest cyfrowym ambasadorem Polski (Digital Ambasador NAWA) – dodaje Anna Rogalska.

Rekordowe w tym roku było także zainteresowanie kursami języka polskiego i angielskiego dla obcokrajowców.

 

Źródło: https://pwr.edu.pl