W ostatnich latach wzrosła liczba cudzoziemców przenoszących się do pracy w Polsce w trakcie lub po zakończeniu studiów. Eksperci z London School of Economics podkreślają, że warto rozważyć jej wybór na miejsce pracy.

Powołując się na wstępne wyniki badania GUS, pod koniec 2019 roku w Polsce mieszkało ponad dwa miliony obcokrajowców, stanowiących około 5% populacji kraju. Z danych resortu pracy wynika, że ​​w 2019 roku nastąpił dalszy 35% wzrost liczby zezwoleń na pracę wydawanych osobom spoza UE.

Eksperci z London School of Economics odnotowują, że ​​w 2020 roku PKB Polski skurczył się „tylko” o 3,5%; to znacznie mniej niż średnia OECD wynosząca 5,5%. Stanowiło to wyraźny kontrast z Wielką Brytanią, gdzie liczba ta wyniosła 9,9%. Zauważają oni, że chociaż stopa bezrobocia gwałtownie wzrosła w całej Europie, to w Polsce pozostaje najniższa w UE. Polska gospodarka również radziła sobie dobrze przed wybuchem pandemii. Ich zdaniem Polska jest bogata w historię, przesiąkniętą wielowiekową kulturą i tradycją, która sprawia, że ​​kraj ten zachęca osoby bez polskich korzeni do osiedlania się w kraju w celu poszukiwaniu pracy. W połączeniu z faktem, że koszty życia w Polsce są tańsze niż w innych krajach UE, a oprócz tego, że jest to kraj charakteryzujący się naturalnym pięknem, warto rozważyć jego wybór.

Wśród polecanych miast zachwyca Wrocław. Jest wiele powodów, dla których to miasto zostało uhonorowane tytułem jednej z najlepszych destynacji w Europie w 2018 roku. Określane jest „Wenecją Północy”. Pełne cudów architektury, wibrujące życiem posiada dobrze rozwinięty system komunikacyjny. Mieszczą się tu takie firmy jak np. IBM, Nokia, Credit Suisse, Volvo Group.

Położony w zachodniej Polsce nad Wartą Poznań jest powszechnie znany jako rozwinięty gospodarczo region województwa wielkopolskiego. To także piękne miasto o bardzo bogatej historii, oferujące swoim mieszkańcom zarówno atmosferę małomiasteczkową, jak i tętniące życiem wielkomiejskie życie. Poznań określany jest jako miasto przyjazne dla biznesu. Jest siedzibą wiodących firm, takich jak Roche, Amazon, Unilever, Volkswagen i innych.

Majestatyczny Kraków jest jednym z najstarszych miast w Polsce, przepełniony zabytkową architekturą, sztuką i kulturą. Choć historyczny, jest również energetyczny. Jego duży rynek, wypełnione ulice i oferta rozrywkowa sprawia, że jest ulubionym miastem. Dostępność transportu ułatwia mieszkańcom odkrywanie pięknych parków. Wśród największych firm są tu m.in. Cisco Systems, Shell, IBM, Motorola Solutions, Heineken, Uber i Philip Morris International.

Opr. MTA

Źródło: https://www.studyinternational.com

10.10.2021