Przewidując przybycie międzynarodowych studentów we wrześniu, irlandzkie instytucje szkolnictwa wyższego uruchomiły inicjatywę „Powrót na kampus” , gromadzącą wytyczne dot. Covid-19.

Inicjatywa dostarcza informacji o szczepionkach, testach i kwarantannie, ale także o udogodnieniu zapewniającemu bezpieczny transport z lotniska przylotu do zakwaterowania studenckiego zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego. Po przyjeździe studenci mają dostęp do bezpłatnych testów na Covid i wszelkich niezbędnych szczepień. Tymczasem rząd irlandzki zobowiązał się do bezpłatnej opieki zdrowotnej dla studentów zagranicznych w przypadku wszelkich chorób związanych z COVID-19.

Do końca września studenci wszystkich ośmiu uniwersytetów w Irlandii wrócą na studia, jak zapowiedział minister szkolnictwa wyższego Simon Harris. „Plan bezpiecznego powrotu do kampusu obejmuje powrót wykładów z pewnymi modyfikacjami ogólnej liczby i konkretnymi środkami łagodzącymi” – powiedział. „Musimy rozpocząć kolejny rok akademicki, sprowadzając wszystkich naszych studentów i pracowników z powrotem do kampusu”. Na wykładach obowiązuje limit 300 osób. Powyżej tej liczby zajęcia mogą odbywać się wyłącznie online.

Studenci zagraniczni przynoszą Irlandii około 0,5 miliarda euro rocznie w samych opłatach. Dlatego tak ważne jest ułatwienie im powrotu.

Źródło: https://thepienews.com