Federacja Rosyjska aktywnie angażuje się w proces umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego kraju. Do Dumy Państwowej trafi niebawem projekt ustawy, zawierający szereg istotnych ułatwień formalnych dla studentów zagranicznych.

W chwili obecnej obcokrajowcy wybierający się na studia do Rosji muszą uzbroić się w cierpliwość i spełnić szereg dość trudnych wymogów, by otrzymać w kraju pozwolenie na pobyt. Przede wszystkim każdorazowo po przyjeździe do Federacji Rosyjskiej muszą oni zostać zgłoszeni do urzędu migracyjnego – tym akurat powinny zająć się ich uczelnie, które niestety nie zawsze dotrzymują terminów ustawowych, przez co studenci bywają obciążani konsekwencjami administracyjnymi.

Studenci chcący otrzymać pozwolenie na pobyt czasowy w Rosji, poza złożeniem odpowiedniego zestawu dokumentów, muszą także potwierdzić znajomość języka rosyjskiego, podstaw historii i ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej. Czasowe pozwolenie na pobyt jest wydawane maksymalnie na trzy lata i zobowiązuje studenta do corocznego zgłoszenia miejsca zamieszkania na terenie kraju, a także każdorazowego zgłoszenia do organów migracyjnych przekroczenia granicy.

Nowelizacja ustawy ma wprowadzić istotne ułatwienia formalności dla całej tej grupy obcokrajowców. Studenci zagraniczni mieliby samodzielnie składać wnioski o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy, nie będąc zależnymi od procedur uczelnianych. Czas trwania takiego zezwolenia równałby się całemu czasowi studiów (zamiast obecnych 3 lat) z dodatkiem kolejnych 180 dni. Obowiązek znajomości języka, historii i ustawodawstwa FR dla studentów zagranicznych ma także zostać zniesiony. Nie trzeba będzie co roku zawiadamiać organy migracyjne o miejscu pobytu. Po zakończeniu studiów w Rosji, absolwent-obcokrajowiec będzie miał ułatwioną procedurę ubiegania się o przedłużenie pobytu na terenie kraju w ciągu kolejnych trzech lat.

Te zmiany dotyczyć będą studentów i absolwentów studiów dziennych. Celem zmian ustawowych jest „zachowanie dla kraju cennego potencjału kadrowego i naukowego”.

Dla przypomnienia, w roku 2019/20 w Rosji studiowało ponad 315 tysięcy studentów zagranicznych, co stanowi 8% ogółu studentów na uczelniach w kraju. Większość z tych studentów obcokrajowców pochodzi z krajów WNP. Trójka liderów państw, skąd pochodzą studenci zagraniczni to Kazachstan, Uzbekistan i Turkmenistan, ale już na miejscu czwartym są Chiny (blisko 30 tysięcy studentów), na szóstym zaś Indie (blisko 16 tysięcy studentów).

W Polsce podstawą wjazdu dla studentów zagranicznych jest wiza studencka, wydana przez placówkę dyplomatyczną RP, odpowiednią do miejsca zamieszkania obcokrajowca. Jak wiemy, już na tym etapie, nawet przy pełnym wsparciu uczelni, nie wszystko może pójść po myśli studenta. Najczęściej z problemami wizowymi borykają się kandydaci na studia z krajów „dalszej” Azji, przede wszystkim z Indii. Sytuacja niestety znajduje już swoje odzwierciedlenie w statystykach przyjazdów na studia do Polski – liczba Hindusów, których w 2018/19 roku studiowało w Polsce ponad 3500, w roku 2020/21 spadła do nieco ponad 2500.
Korzystają na tej sytuacji nasi najbliżsi sąsiedzi – Ukraina, tam w związku z poluzowaniem i uporządkowaniem polityki wizowej liczba studiujących w kraju Hindusów wzrosła w roku 2020 do ponad 18 000! Są oni najbardziej liczebną grupa narodowościową wśród studentów zagranicznych.

Po przyjeździe do Polski student studiów stacjonarnych może oczywiście ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy. Jest to bardzo korzystna dla niego opcja, ponieważ daje dostęp do rynku pracy bez konieczności posiadania odrębnego zezwolenia. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

„Pierwszego zezwolenia w celu kształcenia się na studiach stacjonarnych, cudzoziemcowi, który podejmuje studia na pierwszym roku, udziela się na okres 15 miesięcy”, czytamy w źródłach oficjalnych. Ale już nawet krótki research pokazuje, że czas, potrzebny do wyrobienia takiego zezwolenia to od 60 dni do 12 miesięcy, w zależności od miasta. Warto dodać, że w trakcie trwania procedury uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy studentowi nie wolno opuścić Polski. Kolejne zezwolenie na pobyt może już być wydane na okres do trzech lat, oznacza natomiast ponowną czasochłonną procedurę ubiegania się o nie.

Absolwentowi polskiej uczelni, poszukującemu pracy lub planującemu rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej, udzielane jest zezwolenie na pobyt czasowy na okres 9 miesięcy – jednorazowo i bezpośrednio po zakończeniu studiów. Sytuacja absolwentów studiów stacjonarnych w tym przypadku ponownie jest bardziej korzystna - są oni zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę, które wcale nie jest automatyczne w przypadku tego 9-miesięcznego „absolwenckiego” zezwolenia na pobyt.

Julia Łysik

Źródło: https://www.kommersant.ru/doc/4816261