Każdy, kto chociaż raz był „obcym” w nowym miejscu wie, jak trudno jest odnaleźć się w różnych aspektach życia i pozbierać z małych kawałków ten właściwy obrazek nowej rzeczywistości. Z podobnymi dylematami mierzą się dziesiątki tysięcy studentów zagranicznych, co roku rozpoczynających swoją edukację wyższą w Polsce. Właśnie z myślą o nich – rozpoczynających często pierwszą samodzielną podróż życiową – powstał poradnik A Student’s Guide in Poland, opracowany we współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z Erasmus Student Network Poland.

Poradnik obejmuje informacje z większości podstawowych (i nie tylko) tematów, które mogą interesować przyszłego studenta, który wybiera się na studia do Polski.
Zawiera on podstawowe fakty o systemie edukacji wyższej w Polsce, a także pokazuje, jakie formalności każdy student (w zależności od kraju pochodzenia) musi spełnić, żeby nie spotkały go żadne przykre niespodzianki ze strony służb migracyjnych.

Obejmuje on także szeroki wachlarz kwestii wydawałoby się „przyziemnych” – ale jakże ważnych dla młodych ludzi, rozpoczynających studia w Polsce. Każdy student znajdzie tu odpowiedzi na pytania:  Gdzie mogę zamieszkać? Jak dojadę do miasta, w którym rozpoczynam naukę? Czy mogę dorabiać studiując? Co, jeśli zachoruję – o co powinienem zadbać? Jak mogę urozmaicić swoje życie studenckie? Na jakie zniżki i rabaty mogę liczyć jako student?

Czyli wszystko (lub prawie wszystko) – od systemów transportu miejskiego w różnych miastach, poprzez pogodę i kuchnię, aż po kwestie bankowe i formalności pobytowe – jest do łatwego znalezienia w jednym miejscu!

Jeśli szukają Państwo kompleksowego dokumentu do przekazania swoim przyszłym studentom – zachęcamy do pobierania i udostępniania A Student’s Guide in Poland!

Szczegóły znajdą Państwo na stronie Parlamentu Studentów RP.

Opr. JŁ

PDF poradnika do pobrania