Jak wynika z badań Statistics Estonia, w ciągu ostatnich dwóch lat studenci zagraniczni w Estonii wygenerowali ponad 10 milionów euro podatku. Kraj ten stara się zwiększyć swoją atrakcyjność poprzez szeroką ofertę pracy dla cudzoziemców w trakcie i po ukończeniu studiów. 

Zgodnie z analizą, przeprowadzoną w imieniu Fundacji Archimedesa, w roku akademickim 2018/2019 studenci zagraniczni w Estonii wpłacili 2,4 mln euro podatku dochodowego i 5,6 mln euro podatku socjalnego. Około 50% studentów zagranicznych podejmuje pracę podczas studiów. W ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła liczba cudzoziemców pozostających w Estonii po ukończeniu studiów. W 2017 roku 45% studentów pozostało w tym kraju, podczas gdy w 2018 roku ich odsetek wyniósł 51%.

Na początku 2019 roku w Estonii została przygotowana strategia dotycząca zwiększenia możliwości pracy studentów zagranicznych po studiach. - Obcokrajowcy, którzy pracowali podczas studiów, mogą przyczynić się do rozwoju lokalnego rynku pracy oraz gospodarki także po ich ukończeniu - wyjaśnił Eero Loonurm, szef Fundacji Archimedesa. - Biorąc pod uwagę, że pieniądze, które zarabiają zagraniczni studenci, wydawane są również w Estonii, można oszacować, że w poprzednim roku akademickim wnieśli oni około 20 milionów euro do gospodarki - dodał.

Z badań wynika, że w Estonii prawdopodobnie pozostaną absolwenci Tallinn University i Tallinn University of Technology. Z kolei cudzoziemcy, którzy kształcą się m.in. na kierunkach związanych z inżynierią, produkcją, budownictwem, administracją, komunikacją i informacją najprawdopodobniej podejmą pracę w trakcie studiów. Zdaniem Eero Loonurma, studenci zagraniczni zwykle pozostają w Estonii dłużej niż trzy lata. Kraj ten dąży do tego, aby 30% magistrów i doktorantów kontynuowało pracę w Estonii po ukończeniu studiów. Studenci z zagranicy nie potrzebują dodatkowych zezwoleń na pracę podczas nauki w pełnym wymiarze godzin i nie mają ograniczeń pod warunkiem, że praca nie koliduje z ich studiami.

Źródło: www.thepienews.com