Centrum Języka i Kultury Chińskiej – jednostka badawczo-dydaktyczna Uniwersytetu Śląskiego (UŚ) w Katowicach - rozpoczęło w piątek swoją działalność. Ma promować język i kulturę chińską wśród mieszkańców Katowic i regionu. Jak podkreślił prorektor ds. kształcenia i studentów UŚ prof. Ryszard Koziołek, uniwersytet to miejsce, gdzie interesujemy się nie tylko sobą, ale też innymi nacjami, językami i kulturami.

„Ciekawość poznawcza w stosunku do tego, który mówi, zachowuje się, myśli nieco inaczej niż my, jest rdzeniem koncepcji uniwersytetu. To wielkie dobro, że nauka i wiedza wybija nas z naturalnego egoizmu i kieruje nas w stronę naszych sąsiadów - bliskich i odległych” – powiedział.

„Otwarcie tego centrum ma bardzo duże znaczenie, bo zarówno Chiny, jak i Polska są w fazie bardzo intensywnego rozwoju" - powiedziała radca kulturalny Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie Cai Lian.

"Była premier pani Beata Szydło mówiła o tej niezwykłej wadze, jaką Polska przykłada do strategii nowego Jedwabnego Szlaku; dzięki niej Polska ma szansę stać się bramą do rynków Europy Środkowej i Zachodniej dla Chin, Azji wschodniej i południowo-wschodniej" - dodała, podkreślając, że dla zacieśnienia współpracy niezbędne są wykwalifikowane kadry.

Podstawową działalnością Centrum Języka i Kultury Chińskiej jest prowadzenie zajęć z języka chińskiego i kultury chińskiej. „Wśród ludzi, którzy chodzą na chiński połowa chodzi dlatego, że ich to zainteresowało. Standardowa odpowiedź na pytanie, dlaczego wybrali chiński to: chciałem się zmierzyć z tym językiem, zobaczyć, czy jestem w stanie i dam radę. Spora część osób odpowiada, że skłoniły ich do tego różne związki gospodarcze, biznesowe – chcą umieć przedstawić się i powiedzieć choć kilka zdań na początku, to zawsze robi dobre wrażenie” – powiedziała kierownik Centrum Języka i Kultury Chińskiej dr Agnieszka Tambor.

Formuła Centrum zakłada jednak także inne działania mające na celu promocję krajów Dalekiego Wschodu. Jedną z inicjatyw jest Chiński Klub Filmowy – projekt realizowany we współpracy z Chińskim Muzeum Sztuki w Szanghaju i Instytutem Filmu Światowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Szanghaju oraz z Instytucją Filmową „Silesia-Film”. Pokazy odbędą się 21 i 26 stycznia w Kinie Kosmos i 2 lutego w kinoteatrze Rialto w Katowicach.

W przyszłości w ramach działalności Klubu będą organizowane specjalistyczne warsztaty, wymiana międzyuczelniana, kursy w Polsce oraz publikacje dotyczące polskiego kina. Planowane są również warsztaty chińskiej kaligrafii, malowania masek oraz spotkania związane z recepcją literatury polskiej w Chinach.

Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ będzie także jedną z jednostek współopiekujących się Studenckim Kołem Naukowym Prawa Chińskiego, które zainicjuje swoją działalność w styczniu 2018 roku.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl