W Japonii w szybkim tempie zwiększa się liczba zagranicznych studentów. W maju 2017 było ich już ponad 267 tysięcy. Ale Japonia planuje zwiększenie tej liczby do 300 tysięcy (dla porównania: w USA studiuje obecnie ponad 1 mln zagranicznych studentów, a Chiny postawiły sobie za cel przyjęcie 500 tysięcy studentów zza granicy).

Na studia do Japonii przyjeżdża najwięcej Chińczyków (już teraz jest ich ponad 100 tysięcy), Wietnamczyków i Nepalczyków. Wielu studentów rekrutuje się z krajów Południowo-Wschodniej Azji.

Są dwa powody dlaczego Japonia staje się magnesem dla zagranicznych studentów. Pierwszy z nich to potrzeby dobrze rozwijającej się japońskiej gospodarki, która potrzebuje  pracowników. Władze zakładają, że do 2020 roku 50 proc. cudzoziemców kończących studia w japońskich uczelniach znajdzie w tym kraju zatrudnienie. Już teraz zagraniczni studenci korzystają nie tylko z udogodnień ale wręcz pomocy  w uzyskaniu praktyk w przedsiębiorstwach w trakcie studiów.

Drugim ważny element przyciągający na studia do Japonii stanowi wysoka pozycja wielu japońskich w światowych rankingach akademickich. Świadom tego japoński rząd wspiera finansowo te uczelnie, które mają szansę podnieść swoją pozycję w rankingach.

Źródło: http://monitor.icef.com/2018/01/japan-300000-international-students/