Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski przeprowadził w USA rozmowy w resorcie zdrowia oraz w Kongresie. Głównym ich tematem była polsko-amerykańska współpraca w badaniach naukowych i szkoleniu personelu medycznego. Spotkał się w Waszyngtonie także z urodzonymi w Polsce i polskiego pochodzenia naukowcami, którzy zajmują się badaniami biomedycznymi.

Minister rozmawiał z wiceszefem ministerstwa zdrowia Ericem Harganem oraz z resortowymi ekspertami. Jego rozmówcami byli kongresmeni, zaangażowani w działania legislacyjne służące wspieraniu badań onkologicznych i leczenia nowotworów. Minister Szumowski zapoznał się z finansowanymi przez Pentagon i służącymi także cywilnej służbie zdrowia programami badawczymi w dziedzinie medycyny regeneracyjnej oraz leczenia weteranów cierpiących na stres pourazowy. Tematyka rozmów nawiązywała do jego poprzedniej wizyty w Waszyngtonie w lipcu ubiegłego roku, kiedy to podpisał wraz z ministrem zdrowia USA Alexem Azarem porozumienie ramowe o współpracy obu państw w dziedzinie badań biomedycznych. Było to pierwsze takie porozumienie o współpracy naukowej ze Stanami Zjednoczonymi podpisane przez władze Polski po przemianach 1989 roku. Obecna wizyta ministra Szumowskiego służyła m.in. przedyskutowaniu konkretnych działań realizujących to porozumienie.

Z Waszyngtonu minister Szumowski udał się do Houston w stanie Teksas. W imieniu Agencji Badań Medycznych podpisał tam list intencyjny o współpracy z ośrodkiem leczenia raka MD Anderson Uniwersytetu Teksańskiego (University of Texas MD Anderson Cancer Center), należącym do światowej czołówki tego rodzaju placówek. Prof. Szumowski wyraził nadzieję, że współpraca z MD Anderson da polskim szpitalom akademickim możliwość uczestniczenia w badaniach onkologicznych prowadzonych obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Swoją wizytę w USA minister zakończył w Cambridge pod Bostonem, gdzie spotkał się m.in. z naukowcami z wydziału medycyny Uniwersytetu Harvarda. Jednym z tematów rozmów była możliwość odbywania półrocznych staży w instytutach badawczych i klinikach tej uczelni w ramach programu stypendialnego Narodowej Agencji Wymiany Naukowej (NAWA) im. profesora Franciszka Walczaka, potocznie zwanego programem „stu lekarzy na 100-lecie niepodległości Polski”. Minister zdrowia Łukasz Szumowski i dyrektor NAWA Łukasz Wojdyga podpisali porozumienie w sprawie tego programu.

Źródło: Nauka PAP w Polsce