Według najnowszych statystyk, w roku akademickim 2018/19 najwięcej studentów zagranicznych przyjechało na studia do Finlandii z Wietnamu. W porównaniu z poprzednim rokiem ogólna liczba studentów zagranicznych utrzymuje się na stałym poziomie i wynosi 20 237.

Poza studentami z Wietnamu, najwięcej cudzoziemców kształcących się w tym kraju pochodzi z Rosji, Chin i Nepalu. W pierwszej dziesiątce znajdują się także Indie, Bangladesz, Estonia, Niemcy, Pakistan i Iran. Jak podała Sara Åhman z Centria University of Applied Sciences dużo studentów przyjeżdża z Azji oraz Afryki (Nigeria, Ghana, Kamerun i Kenia znajdują się w pierwszej dwudziestce zestawienia).

Åhman podkreśliła, że dużą rolę w przyciągnięciu studentów z Azji odegrał tzw. marketing szeptany. Ta uwaga dotyczy zwłaszcza takich krajów jak Wietnam, Nepal i Bangladesz. Petra Yli-Kovero z Saimaa University of Applied Sciences dodała: “Na wielu uczelniach w Finlandii studiuje wielu wietnamskich studentów, którzy przekazują informacje na temat studiów w naszym kraju. Marketing szeptany jest bardzo ważny, gdyż w Azji studenci tworzą sieci networkingowe”.

Źródło: www.thepienews.com