Już za półtora miesiąca Łódź stanie się stolicą umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego, tu bowiem - w dniach 27-28 stycznia - odbędzie się, po raz trzynasty, doroczna konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce". Rozpoczęła się już na nią rejestracja.

Konferencja w Łodzi organizowana jest wspólnie - w ramach programu "Study in Poland" - przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Politechnikę Łódzką i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Zostali zaproszeni na nią członkowie kierownictwa MNiSW i wysocy rangą przedstawiciele władz nowych resortów, dyrektorzy centralnych instytucji wspierających szkolnictwo wyższe i ambasadorowie krajów będących w centrum zainteresowania polskich uczelni. Wśród mówców będą wybitni przedstawiciele świata akademickiego oraz eksperci w zakresie internacjonalizacji. A wszystko to w niepowtarzalnym klimacie Zatoki Sportu PŁ.

Konferencja organizowana jest w połączeniu z posiedzeniem prezydium KRASP. Ruszyła już rejestracja - poprzez stronę: www.studyinpoland.pl/konferencja2020

Konferencje z cyklu „Studenci zagraniczni w Polsce” są tradycyjnie miejscem debaty nt. strategii i praktyki internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego. Podczas spotkania w Łodzi poruszymy m.in. następujące tematy:

 • Strategie umiędzynarodowienia uczelni badawczych – jak są tworzone
 • Polskie uczelnie w konsorcjach „uniwersytetów europejskich” - szanse i zagrożenia
 • Rankingi akademickie a budowa międzynarodowej „visibility” polskich uczelni
 • Kreowanie Polski jako regionalnego „hubu” edukacyjnego i naukowego w zakresie IT
 • Szkoły doktorskie – nowe narzędzie umiędzynarodowienia nauki
 • Best practices w umiędzynarodowieniu nauki i edukacji
 • Wizy dla obcokrajowców – „gordyjski węzeł internacjonalizacji”?
 • Praktyczne aspekty umiędzynarodowienia: nowe rynki, nowe narzędzia, nowe idee...

Organizatorzy przewidują, że w konferencji weźmie udział ok. 250 osób, w tym rektorzy, prorektorzy oraz dyrektorzy ds. współpracy międzynarodowej i promocji polskich uczelni, kadra organizująca wymianę studencką i naukową, a także dbająca o wysoki poziom edukacji w  językach obcych.

W przeddzień konferencji (26 stycznia, w godz. 14:30-18:00) odbędzie się szkolenie "Protokół dyplomatyczny i akademicki savoire-vivre", które poprowadzi pani Bogumiła Więcław, wybitna specjalistka w zakresie prawa dyplomatycznego, prowadząca szkolenia z protokołu dyplomatycznego dla pracowników MSZ, urzędów administracji publicznej oraz sektora biznesowego, a także zajęcia w Akademii Dyplomatycznej MSZ. Dla uczestników konferencji udział w szkoleniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona!

Tradycyjnie, tuż przed uroczystą kolacją wieńczącą pierwszy dzień obrad, odbędzie się po raz dziesiąty Gala Konkursu INTERSTUDENT - na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce 2020.

A po raz trzeci - w obecności członków Prezydium KRASP, gości i uczestników konferencji - wręczone zostaną Nagrody Środowiskowe "Gwiazdy Umiędzynarodowienia". Uhonorują one osoby, które wniosły wybitny wkład w umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego. Nagroda przyznana zostanie w siedmiu kategoriach:

 • Gwiazda Zarządzania - Management Star
 • Gwiazda Kształcenia - Teaching Star
 • Gwiazda Marketingu - Marketing Star
 • Gwiazda Badań - Research Star
 • Wschodząca Gwiazda - Rising Star
 • Gwiazda Dyplomacji Publicznej - Public Diplomacy Star

Przyznana zostanie także nagroda specjalna:

 • Wybitna Gwiazda - Distinguished Star

Kandydatów do Nagrody „Gwiazdy Umiędzynarodowienia” można zgłaszać do 20 grudnia.
Szczegóły na stronie: http://gwiazdyinternacjonalizacji.pl/

Na zgłoszenia najlepszych „interstudentów” czekamy natomiast do 7 stycznia – poprzez stronę: www.studyinpoland.pl/interstudent

Na tej konferencji powinni być wszyscy, którym umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego leży na sercu!

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy

Rejestracja na konferencję (do 15 stycznia):
www.studyinpoland.pl/konferencja2020

Dodatkowe informacje: Julia Łysik, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.