W Warszawie sukcesem zakończyła się największa kobieca konferencja w obszarze nowych technologii Perspektywy Women in Tech Summit 2019 (13-14 listopada 2019, EXPO XXI). W czasie dwóch dni w specjalistycznych warsztatach, sesjach mentoringowych i konsultacjach wzięło udział ponad sześć tysięcy kobiet. Wydarzenie już po raz drugi zorganizowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

Ponad sześć tysięcy kobiet zajmujących się technologiami i naukami ścisłymi z 52 krajów całego świata spotyka się dziś w Warszawie i wspólnie tworzy ekskluzywną grupę, która może rozwiązać wiele problemów, z jakimi boryka się nasz świat – mówiła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjatorka Perspektywy Women in Tech Summit 2019, otwierając konferencję. – To ogromny potencjał i dziś czuję dumę, że dzięki tym wszystkim pięknym umysłom, zgromadzonym w jednym miejscu, dzięki otwartości, empatii i wrażliwości kobiet możemy zmieniać naszą rzeczywistość i przez to świat już niedługo stanie się miejscem piękniejszym – podkreśliła.

Organizator konferencji, Fundacja Edukacyjna Perspektywy, od 13 lat wspiera kobiety w wyborze kierunków ścisłych i technicznych np. przez takie akcje jak „Dziewczyny na politechniki!”. Jak mówiła dr Siwińska: – Znajdujemy się teraz na oceanie technologicznym. Nie jest sztuką bezpiecznie cumować w porcie, my, kobiety, musimy się nauczyć odważyć żeglować.

W otwarciu Perspektywy Women in Tech Summit 2019 wzięli udział znakomici goście: Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, Anna Budzanowska, dyrektor generalna w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Jose M.F. Moura, prezydent IEEE, największej inżynierskiej organizacji na świecie. Gościem specjalnym ceremonii otwarcia była Sabrina Gonzalez Pasterski, genialna fizyczka z Uniwersytetu Harvarda, nazywana „nowym Einsteinem”.

W swoim wystąpieniu minister Jadwiga Emilewicz podziękowała Fundacji Edukacyjnej Perspektywy za stałe wspieranie obecności kobiet w obszarze nowych technologii: – Dziękuję, że pomagacie przełamywać stereotypy, że mówicie o tym, iż potrzebujemy przedsiębiorczych kobiet, by nasza gospodarka stawała się coraz bardziej innowacyjna. Minister Emilewicz zwróciła uwagę na statystyki: kobiety w Polsce są lepiej wykształcone niż mężczyźni (58% osób z wyższym wykształceniem to kobiety), a firmy, które stawiają na różnorodność i wspierają kobiety na stanowiskach menedżerskich, notują o 34% wyższy wzrost z inwestycji niż przedsiębiorstwa, które tego nie robią. – I myślę, że teraz właśnie jest czas, kiedy Polki mogą mieć swój ważny wkład w funkcjonowanie świata – skwitowała minister Emilewicz.

Najbardziej zdumiewającą rzeczą, jaka mnie tu uderzyła, jest energia, która od was promieniuje. Ta energia to znakomita obietnica lepszej przyszłości, z lepszym wykorzystaniem nowych technologii – mówił z kolei prezydent Rafał Trzaskowski. Gospodarz Warszawy zwrócił uwagę na to, że rozwój technologii nie byłby możliwy bez kobiet, a obecność kobiet w przedsiębiorstwach stanowi nie tylko wskaźnik różnorodności, ale też przynosi wymierne korzyści. – Jako prezydent tego miasta jestem dumny, że tak wiele tak wspaniałych talentów zgromadziło się w jednym miejscu, a Warszawa stała się dzięki wam magnesem – zauważył.

Ambasador USA Georgette Mosbacher tłumaczyła: – Jesteśmy w trakcie kolejnej ogromnie ważnej dla świata rewolucji – rewolucji technologicznej. I to wy, zgromadzone na tej konferencji, jesteście na jej czele. To dla mnie niebywała radość patrzeć na was. Ambasador Mosbacher namawiała dziewczyny, by nie bały się iść za własnym wewnętrznym głosem i wybierać tego, w czym czują się dobre. – A gdy już się wyznaczy sobie ten cel, nie można się bać ryzykować, popełniać błędy i przeżywać porażki. Bez umiejętności podejmowania ryzyka nie ma bowiem rozwoju – przekonywała.

Dyrektor Anna Budzanowska z MNiSW zwróciła natomiast uwagę na inny aspekt konferencji Perspektywy Women in Tech Summit: – Ta impreza jest jedną z najważniejszych w Polsce, ponieważ promuje wartości, które przyczyniają się do budowania lepszego świata – to tolerancja, szacunek i różnorodność.

Jose M.F. Moura, podkreślił w swoim wystąpieniu: – Projektując rozwiązania technologiczne, nie możemy pomijać punktu widzenia połowy ludzkości. Warunkiem dobrostanu społecznego i wzrostu gospodarczego świata jest więc obecność kobiet w zespołach pracujących nad innowacjami.

Na zakończenie części oficjalnej w motywacyjnym wystąpieniu Sabrina Gonzalez Pasterski zwróciła się do młodych dziewczyn na sali: – Mam dla was trzy rady. Po pierwsze: nie poddawajcie się hejterom, których celem jest was onieśmielić. Po drugie: musicie umieć stawić czoła presji osób, które chciałyby was przekonać do swojej wizji waszej kariery, mimo że to nie jest droga, którą same chciałybyście podążać. I wreszcie po trzecie: obszar technologii jest bardzo trudny i wymaga bardzo dużego nakładu pracy. Ale czasem w życiu bywa tak, że nasze zainteresowania się zmieniają. Nie bójcie się zatem porzucić tego, nad czym się już tak bardzo napracowałyście, na rzecz tego, co na innym etapie życiowym was zainteresowało. Uważam bowiem, że aby odnieść sukces, ważne jest robić to, do czego czujemy się powołani i co nas dogłębnie zajmuje.

Tegoroczna konferencja Perspektywy Women in Tech Summit 2019 została zorganizowana przy udziale 50 partnerów – największych globalnych korporacji. Przemawiało 25 znakomitych keynote speakerów zarządzających najważniejszymi firmami high tech i najambitniejszymi instytucjami badawczymi na świecie. Uczestnicy konferencji mogli zobaczyć legendarną Enigmę – niemiecką maszynę szyfrującą, do złamania jej kodu przyczynili się wybitnie polscy matematycy. W czasie wydarzenia prezentowana była wystawa przygotowana wspólnie przez Instytut Kościuszki i „Perspektywy” – tematem była historia polskiej informatyki, a także (a może przede wszystkim) rola kobiet w rozwoju tej dziedziny w Polsce. Popularnością cieszyła się Strefa Mentorów – miejsce, gdzie można było w rozmowach jeden na jeden posłuchać rad od osób mających ogromne doświadczenie zawodowe w branży STEM. Jak podkreśla jedna z uczestniczek konferencji, Adrianna z Politechniki Białostockiej, rozmowy z mentorami były niezwykle motywujące dla takich jak ona studentek. Na konferencji nie zapomniano nawet o dzieciach – w specjalnej strefie przygotowano dla nich zabawy z programowaniem w roli głównej.

Jednym z kluczowych tematów summitu było cyberbezpieczeństwo – poświęcono mu kilka paneli dyskusyjnych oraz spotkań, a w czasie gali na zakończenie pierwszego dnia konferencji rozdano wyróżnienia dla wybitnych kobiet z listy TOP-20 Cybersecurity Women in Poland – pierwszego w Polsce nierangowanego zestawienia wybitnych Polek, które zawodowo zajmują się tematyką cyberbezpieczeństwa.

Innym z palących problemów, nad którymi dyskutowano, były kwestie kryzysu klimatycznego na Ziemi. W czasie jednego z pierwszych paneli dyskusyjnych (w których uczestniczyli Martyna Sztaba, CEO Syntoil, Justyna Glusman z Urzędu Miasta Warszawa, Aleksandra Przegalińska futurolożka z MIT, Wojciech Kostro z firmy 3M, Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Poland) zastanawiano się, jak technologie mogą wspierać ludzi w zażegnaniu kryzysu.

Osobny blok dyskusyjny poświęcono tematowi równości płci w obszarze technologii. Zwracano uwagę (m.in. Siri Chilazi z Harvard Kennedy School) na to, że różnorodność płci, ale też ras czy poglądów, sprzyja tworzeniu bardziej przyjaznych dla użytkowników rozwiązań. W czasie panelu pt. „Przywództwo kobiet w czasie 4. I 5. Rewolucji technologicznej” dr Liz Borowsky z Akamai podkreślała: – Jeśli nowe rozwiązania z zakresu AI będą tworzyć wyłącznie jednorodne grupy, np. pod względem płci, będziemy tylko utrwalać pewne stereotypy kulturowe, zamiast je zwalczać. W rezultacie ta technologia będzie dostępna tylko dla wąskich grup.

Dla studentek przybyłych z różnych stron Polski i Europy Wschodniej (przede wszystkim z Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu, Kazachstanu, Gruzji i Armenii – jednym z celów summitu jest bowiem promocja Polski jako hubu IT i miejsca, w którym można zdobyć znakomite wykształcenie w tej dziedzinie) konferencja była okazją nie tylko do zdobycia wiedzy, ale też do rozmowy z przedstawicielami międzynarodowych korporacji i poznania ich ofert pracy i staży. Jak mówi Katarzyna, studiująca na V roku na AGH: – Teraz, kiedy szukam własnej drogi, bezpośrednie rozmowy z wystawcami z różnych firm i poznanie ofert niemal dopasowanych dla mnie (także w działach firm, do których bez takiej rozmowy bym nie aplikowała, bo nie pomyślałabym, że to miejsce dla mnie odpowiednie), to rzecz bezcenna. Jak wyjaśnia dalej, w internecie można znaleźć wiele informacji, ale zawsze lepszy i ważniejszy jest kontakt z przedstawicielami różnych pracodawców i zdobyta od nich wiedza choćby o tym, że nie trzeba czekać na oferty i aplikować dopiero, gdy pojawi się jakieś ogłoszenie o pracy, ale warto po prostu zgłosić się do danej firmy, bo tam może być stanowisko dla kogoś odpowiednie – albo wkrótce takie się zwolni. – W czasie takiej rozmowy można też dowiedzieć się, co fizycznie robią pracownicy na danym stanowisku czy w danym dziale w firmie, a tego (tak dokładnych i prawdziwych informacji) nigdy nie znajdziemy w żadnym ogłoszeniu o pracy – przekonuje Katarzyna.

Z kolei Paulina, która studiuje na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej i na konferencję przyjechała z grupą koleżanek z różnych kierunków uczelni, tłumaczy: –Na konferencji wartością jest to, że można tu spotkać różnych ludzi, którzy jednak mają podobne do nas zainteresowania i studiują podobne rzeczy. W ten sposób można się wiele od siebie wzajemnie dowiedzieć, też o możliwościach, jakie nas czekają po studiach. Ta konferencja Perspektyw to była dla mnie zatem taka trochę giełda pomysłów i otworzyła mi oczy na różne szanse rozwoju.

Więcej informacji: www.womenintechsummit.pl