Kierunki menedżerskie oferowane przez Akademię Leona Koźmińskiego i Szkołę Główną Handlową znalazły się w rankingu najlepszych na świecie według „Financial Times”. Niezmiennie najlepszy jest kierunek szwajcarskiego Uniwersytetu St. Gallen.

Ranking „Financial Times” Masters in Management 2019 - porównuje 100 najlepszych programów magisterskich prowadzonych przez uczelnie na całym świecie.

Na 42. pozycji uplasował się kierunek oferowany przez Akademię Leona Koźmińskiego, która jednak spadła w rankingu z miejsca 20. Jak wyjaśnia uczelnia, cztery lata temu ALK opuścił wyjątkowo udany rocznik i kariery zawodowe absolwentów, wyrażające się wysokością przychodów i ich awansem, pozwoliły uczelni wskoczyć na wysoką 20. pozycję w rankingu „FT”. We wcześniejszych edycjach tego rankingu ALK zajmowała tak jak w tym roku 42. miejsce, zatem powróciła na swoją dawną pozycję.

ALK – oprócz własnych kierunków – również ma program realizowany wspólnie z ESCP Europe, który zajmuje 5. miejsce w rankingu.

"To pokazuje, że możemy być wyżej, walczyć o lepsze miejsce w rankingach, ale musimy się mocno starać i nieustannie rozbudzać ambicje zawodowe naszych studentów – mówi prof. Witold Bielecki, rektor ALK. - Pozycja najlepszej uczelni kształcącej na kierunku zarządzanie w Polsce cieszy, ale nie powinna nas w pełni satysfakcjonować, bo kształcenie menedżerów odbywa się dziś na rynku globalnym. Na studia przyjeżdżają do nas osoby z 70 krajów, na kierunku zarządzanie połowa słuchaczy to cudzoziemcy. Oni mogą wybrać każdą uczelnię na świecie. O wyborze ALK w dużej mierze decyduje nasza wysoka pozycja w rankingu, ale też dobra jakość życia w Warszawie w porównaniu z innymi akademickimi miastami w Europie".

Dwa programy studiów oferowane przez SGH po raz kolejny znalazły się wśród stu najlepszych na świecie. Kierunek z zarządzania prowadzony przez SGH znalazł się na 58. miejscu rankingu zaliczając awans z 59. miejsca. Z kolei CEMS Master In Management współorganizowany przez SGH – jedyną polską uczelnię ekonomiczną należącą do stowarzyszenia CEMS – awansował z 9. na 8. miejsce.

"Rankingi kierunków dziennika +The Financial Times+ oceniają przede wszystkim powodzenie absolwentów na rynku pracy. Obecność w setce najlepszych – i to podwójna – potwierdza wysoką jakość kształcenia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i renomę, jaką cieszą się jej absolwenci na rynku pracy – komentuje rektor SGH prof. Marek Rocki. – Przyjęcie zaproszenia do konsorcjum CEMS było jedną z najlepszych strategicznych decyzji podjętych przez uczelnię. Doświadczenie związane ze współprowadzeniem kierunku CEMS MIM zaprocentuje także podczas starań o międzynarodowe akredytacje, które podniosą wyniki SGH w rankingach uczelnianych" - dodaje rektor, cytowany w komunikacie prasowym.

Od kilku lat na czele rankingu FT Master in Management utrzymuje się szwajcarski Uniwersytet St. Gallen. W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem podium zmieniło się tylko nieznacznie – na drugim miejscu utrzymała się HEC Paris. Na miejsce trzecie do Essec Business School dołączyła London Business School. Poza uczelniami z Europy w rankingu ujęto także szkoły z Indii, Chin i Australii.

Na miejsce w rankingu „Financial Times” Master In Management składają się wyniki z trzech obszarów. Pierwszym są ankiety przeprowadzane wśród absolwentów badanego kierunku, w których odpowiadają oni na pytania dotyczące ich kariery zawodowej, wysokości zarobków czy osiągnięcia założonych zawodowych celów. Drugim obszarem są pytania o różnorodność szkoły pod względem m.in. odsetka kobiet wśród kadry naukowej, cudzoziemców wśród studentów i wykładowców itp. W trzecim obszarze wzięto pod uwagę m.in. udział w programach międzynarodowych, czyli mobilność pracowników, a także naukę języków obcych.

Szczegółowe zestawienie kierunków jest dostępne na stronie internetowej.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce