Kilka lat temu, Kazachstan, obok Ukrainy i Białorusi, stał się jednym z priorytetowych kierunków ekspansji promocyjnej programu "Study in Poland". Jest to jednocześnie jeden z najbardziej zamożnych i otwartych na świat krajów byłego Związku Radzieckiego. W Kazachstanie byliśmy już wielokrotnie – w stolicy kraju Nur-Sułtan (d. Astanie), a także w Ałmaty i Szymkencie.

Nasze założenie – że Azja to rynek dla cierpliwych i wytrwałych, potwierdzają najnowsze statystyki: w ciągu ostatnich pięciu lat, po kilku latach regularnej obecności na targach edukacyjnych w Kazachstanie widzimy ponad dwukrotny wzrost liczby kazachskich studentów na polskich uczelniach  wyższych!  W roku akademickim 2018/19 studiowało ich w Polsce 1024 osoby (imponujący wzrost w porównaniu z 796 studentami w roku poprzedzającym, dane z Raportu „Studenci zagraniczni w Polsce”).

W dniach 20-22 listopada 2019 r. program „Study in Poland” wraz z uczelniami członkowskimi, w ramach stoiska narodowego w Nur-Sultan (d. Astanie) rekrutował przyszłych studentów z Kazachstanu na studia w Polsce.  

Międzynarodowe targi edukacyjne „Edukacja i Nauka XXI wieku”, organizowane są pod patronatem Ministerstwa Nauki kraju oraz władz miasta stołecznego. To jedno z największych tego typu wydarzeń edukacyjnych w kraju, co wspiera ideę stałej i skutecznej obecności programu "Study in Poland" w tym kraju.

Nur-Sultan to młoda i prężnie rozwijająca się stolica Kazachstanu, miasto stawiające na innowacyjność, dlatego rozwój szkolnictwa wyższego, współpraca międzynarodowa, a także zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry zwiększają się tam w zawrotnym tempie.

Mimo trudnych warunków pogodowych (-20 stopni przy silnym wietrze stepowym) oraz odwołanych zajęciach w szkołach średnich, uczestnicy stoiska nie mogli narzekać na nudę i brak zainteresowania ze strony przyszłych studentów.