Na Uniwersytecie Jagiellońskim gościła Emily Palmer, sekretarz generalna UNA Europa – nowo powstałej sieci uniwersyteckiej zrzeszającej siedem wiodących europejskich uczelni, której współzałożycielem jest UJ. Przedstawicielkę sieci przyjęli w Collegium Maius UJ prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn oraz prodziekan ds. współpracy międzynarodowej Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Bartosz Brożek, koordynator działalności sieci UNA Europa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

– Możliwość uczestniczenia w sieci UNA Europa to wielkie wyzwanie, ale i ogromna szansa. Chcemy odnajdywać nowe sposoby kształcenia młodych ludzi w dynamicznie rozwijającej się Europie. Uniwersytet Jagielloński powinien promować polską naukę i edukację na całym świecie –  mówił prof. Stanisław Kistryn otwierając spotkanie. Następnie głos zabrała Emily Palmer, która w swojej wypowiedzi przedstawiła pokrótce historię i misję sieci UNA Europa. – Współpraca, której się podejmiemy, będzie opierać się na wzajemnym zaufaniu. Nasza siła wywodzi się z wieloletniej tradycji oraz wspólnych wartości – oceniła sekretarz generalna. – Naszym celem będzie budowanie ponadnarodowych sojuszy, promowanie europejskiej tożsamości, zwiększenie konkurencyjności europejskiej edukacji, dążenie do zrównoważonego rozwoju i ciągłego doskonalenia, a także całkowite skoncentrowanie się na potrzebach studentów – podkreśliła.

W pierwszej części dwuczęściowego spotkania dokonano prezentacji projektu 1EUROPE, przygotowanej przez Dział Współpracy Międzynarodowej UJ. Uczestnicy dyskutowali na tematy związane z rolą przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego w inicjatywach podejmowanych przez sieć, czekających ją wyzwaniach i szansach oraz tematach pokrewnych. W drugiej części zaprezentowano projekty powiązane z działalnością sieci UNA Europa: DIGITALIZED!, OpenU, Phoenix i The Guild of European Research-Intensive Universities. Następująca po prezentacji dyskusja dotyczyła przyszłej współpracy w zakresie badań, nauczania, innowacji i zaangażowania społecznego uczelni zrzeszonych w ramach sieci.

Celem UNA Europa jest stworzenie unikatowej formy współpracy, w ramach której prowadzone będą wspólne badania naukowe, programy edukacyjne oraz działania na rzecz społeczności lokalnych i społeczeństwa europejskiego. Przedsięwzięcia sieci obejmować będą tworzenie nowych, wspólnych form edukacyjnych, skierowanych zarówno do studentów, jak i szerokiej publiczności; prowadzenie badań interdyscyplinarnych w prawdziwie międzynarodowym otoczeniu, z wykorzystaniem infrastruktury wszystkich członków UNA Europa; oraz wypracowanie innowacyjnych sposobów transferu wiedzy, zarówno we współpracy z przemysłem, jak i innymi podmiotami: władzami państwowymi i samorządowymi, organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

UNA Europa jest zainicjowanym w 2018 r. związkiem siedmiu uniwersytetów europejskich: KU Leuven, Université Paris 1 Panthéon – Sorbonne, Universidad Complutense de Madrid, Freie Universität Berlin, University of Edinburgh, Alma Mater Studiorum Università di Bologna oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Żródło: www.uj.edu.pl