Prawie 260 tysięcy absolwentów liceów i techników przystąpi w maju 2020 do egzaminu maturalnego. Do końca września muszą oni złożyć deklaracje, w których określą przedmioty dodatkowe zdawane na maturze i niezbędne do rekrutacji na studia. W wyborze tym pomoże im ogólnopolska kampania Salon Maturzystów Perspektywy 2019 odbędzie się we wrześniu w 16 miastach akademickich. Uroczysta inauguracja kampanii, z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina odbędzie się 5 września na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Jest to już trzynasta edycja Salonu Maturzystów Perspektywy - największej w Polsce kampanii edukacyjno-informacyjnej, która co roku we wrześniu odbywa się w głównych ośrodkach akademickich naszego kraju. W każdej edycji bierze udział około 130 tysięcy uczniów ostatnich klas liceów i techników (czyli połowa wszystkich maturzystów), a także nauczyciele,  doradcy zawodowi i rodzice.

Salon Maturzystów to miejsce, gdzie „matura spotyka się ze studiami”: maturzyści mogą dowiedzieć się wszystkiego o egzaminie maturalnym od ekspertów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, porozmawiać z przedstawicielami uczelni z całego kraju, poznać ofertę szkół wyższych, nowe kierunki, warunki studiowania, perspektywy zatrudnienia. Taki bezpośredni kontakt ułatwia podjęcie kluczowych w dalszym życiu decyzji dotyczących kształcenia i budowania ścieżki kariery. Podczas Salonu maturzyści mogą także skorzystać z konsultacji doradców zawodowych i wziąć udział w licznych warsztatach czy wykładach motywacyjnych.

- Nasz Salon wszedł już na stałe do szkolnego kalendarza – podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawca Salonu Maturzystów. – Jego termin nie jest przypadkowy: do końca września uczniowie muszą złożyć deklaracje maturalne, w których określają, jakie przedmioty będą zdawać jako dodatkowe na majowym egzaminie.  Jesteśmy dumni, że pomagamy trzynastemu rocznikowi polskich maturzystów w wyborze optymalnej ścieżki kształcenia. Nie byłoby to możliwe bez ścisłej współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi i uczelniami, którym coraz bardziej zależy na znakomitych studentach.

Życzenia dla maturzystów przekazał – za pośrednictwem popularnego „Informatora dla Maturzystów 2020” – wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. -  Zanim rozpoczniecie wielką przygodę swego życia jako studenci – napisał - trzymam za Was kciuki i życzę dobrego wyboru. Wybierajcie studia zgodnie z Waszymi ambicjami, marzeniami i pasją!

Pełna lista Salonów znajduje się na stronie www.salonmaturzystow.pl