Fundacja Edukacyjna Perspektywy od lat widzi rosnący potencjał krajów Azji Centralnej. Cykliczne misje edukacyjne w tym regionie udowadniają, że jest to część świata, na którą warto mieć oczy szeroko otwarte. W związku z tym tegoroczny “Perspektywy Women in Tech Summit” (konferencja o kobietach w nowych technologiach organizowana po raz drugi w Warszawie) stanie się przestrzenią spotkań zachodnich wizji ze wschodnimi talentami. 

Podczas tegorocznego Summitu zostanie przedstawiona idea "Poland - the IT HUB" , w ramach którego będzie promowany polski dorobek w obszarze informatyki, a także polski rynek jako zagłębie doskonałej edukacji IT i badań realizowanych w tym obszarze. Dzięki zaangażowaniu Fundacji Liderów Przemian oraz Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, piętnaście ambitnych i utalentowanych studentek, programistek, inżynierek z Uzbekistanu otrzyma stypendia, które całkowicie pokryją koszty ich przyjazdu w listopadzie do Polski.

W poszukiwaniu najlepszych talentów dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz Joanna Maraszek, wybrały się do samego serca uzbeckich technologii. Podczas wielu spotkań ze studentkami, zorganizowanymi m.in. przez Komitet Kobiet Republiki Uzbekistanu, INHA University, a także niezależną organizację “Women Empowerment Club Tashkent”, pojawiły się dziesiątki aktywnych studentek, pasjonatek nowych technologii, dla których uczestnictwo w Summicie może stać się prawdziwym akceleratorem w globalnej karierze technologicznej.

Dzięki zaangażowaniu oddziału Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) odbyła się również wizyta w Ministerstwie Rozwoju Innowacji, podczas którego przedstawiciele ministra zapewnili o pełnym zaangażowaniu i poparciu dla działań Fundacji. Dzięki rozbudowanej sieci kontaktów akademickich panie miały okazję spotkać się także z władzami uczelni Tashkent University of Information Technologies oraz Westminster International University Tashkent. Budowanie partnerstwa z instytucjami krajów Azji Centralnej jest kluczowe w efektywnym realizowaniu założonych działań. Jedno wiemy dziś na pewno - Uzbekistan to kraj, w którym technologie przeżywają prawdziwy rozkwit, a proaktywność zachęca nas do podejmowania kolejnych działań!