Od kilku lat wzrasta na Białorusi zainteresowanie ofertą polskich uczelni. Systematycznie rośnie też liczba Białorusinów studiujących w naszym kraju: w 2016 roku było ich 4615, w 2017 już 5119, a w 2018 aż 5968. Ale popularność stoiska "Study in Poland" podczas tegorocznych targów edukacyjnych w Mińsku (15-17 lutego) przeszła nasze najśmielsze oczekiwania!

W tym roku do ostatniej chwili nie mieliśmy pewności, czy udział w targach edukacyjnych w Mińsku ze wspólnym stoiskiem programu „Study in Poland” będzie możliwy. Z powodów organizacyjnych leżących po stronie białoruskiej, otrzymaliśmy ostateczne potwierdzenie możliwości udziału w targach dokładnie tydzień przed samą imprezą.

Mimo utrudnionych warunków, przyjechało z nami do Mińska aż 12 uczelni:

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Graduate School for Social Research (PAN), Politechnika Gdańska, Politechnika Lubelska, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie.

Wbrew przeciwnościom, dopisała także frekwencja ze strony młodzieży Białoruskiej i ich rodziców. Młodzieży Białoruskiej było więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym, była ona też lepiej przygotowana - większość wiedziała wstępnie, jakie studia i w jakich uczelniach ją interesują. Tym razem przyszli studenci licznie odwiedzali nasze stoisko wraz z rodzicami oraz rodzeństwem nie tylko w sobotę, jak to miało miejsce w latach ubiegłych, ale przez cały czas trwania targów. Były to rozmowy bardzo konkretne i merytoryczne, które można uznać za początek rekrutacji właściwej.

Studenci z Białorusi stanowią drugą - po Ukraińcach - największą grupę wśród studentów obcokrajowców w Polsce, w 2016 roku było ich 4615, w 2017 już 5119, a w 2018 aż 5968. To najlepiej pokazuje znaczenie działań prowadzonych w ramach programu „Study in Poland” na Białorusi.