Komisja Europejska uruchomiła projekt, o budżecie 30 mln euro, utworzenia sieci Uniwersytetów Europejskich. W pierwszym etapie powstanie 6 sieci obejmujących co najmniej 3 uczelnie z 3 krajów. Idea ta będzie dyskutowana 4 grudnia na konferencji "Polskie uczelnie w światowej perspektywie", podczas sesji prowadzonej przez prof. Wiesława Banysia, honorowego przewodniczącego KRASP, członka władz EUA.

MNiSW podkreśla w swoim komunikacie, że "inicjatywa ta wpisuje się w program stworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji, w ramach którego europejskie środowisko akademickie będzie ściślej ze sobą współpracować. Idea sieci Uniwersytetów Europejskich jest spójna z założeniami Konstytucji dla Nauki, która kładzie nacisk na rozwój doskonałości naukowej i stwarza ramy prawne dla wspierania polskich uczelni w ich internacjonalizacji."

Czytaj także: Prof. Tomasz Szapiro:
Uniwersytety europejskie
- geneza koncepcji i status quo

Wysokość budżetu pierwszej fazy projektu to 30 mln euro. W ramach tych środków przewiduje się stworzenie do 6 sieci Europejskich Uniwersytetów, z których każda będzie obejmowała przynajmniej 3 instytucje szkolnictwa wyższego z 3 krajów. Wnioski o dotacje wnioskodawcy przedkładają Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w Brukseli do 28 lutego 2019 r. Pierwsze sieci mają zacząć funkcjonować od 1 września 2019 r.

Polskie uczelnie aktywnie przygotowują się do startu w konkursie. 4EUalliance - to sieć uczelni badawczych, które chcą wspólnie kształcić studentów i doktorantów, prowadzić badania i zacieśniać współpracę administracji. W skład 4EUalliance wchodzą: Uniwersytet Sorbona (Francja), Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Karola w Pradze i Uniwersytet Warszawski. Również m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Uniwersytet Gdański zapowiedziały powołanie konsorcjów ze swoim udziałem i start w konkursie.

Wszystkich zainteresowanych sieciami uniwersytetów europejskich z przyjemnością informujemy, że tematyka ta będzie dyskutowana podczas konferencji "Polskie uczelnie w światowej perspektywie - Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą", która odbędzie się 3-4 grudnia w hotelu "Novotel Centrum" w Warszawie. Sesję tę - z udziałem rektorów uczelni z krajów europejskich - prowadzić będzie prof. Wiesław Banyś, wybitny znawca europejskiego szkolnictwa wyższego, b. rektor Uniwersytetu Śląskiego, b. przewodniczący KRASP, aktualnie członek władz European University Association, prestiżowej organizacji zrzeszającej pond 800 uczelni europejskich.

Szczegółowe informacje na temat konkursu w serwisie Komisji Europejskiej