Szwecja cierpi na brak absolwentów w obszarze STEM. Autorzy raportu “The Philanthropy Forum, Study Destination Sweden” rekomendują zatem wprowadzenie zachęt podatkowych dla firm oferujących dotacje dla studentów zagranicznych. Takie rozwiązanie pomogłoby rozwiązać tę kwestię.

Z raportu wynika, że skoro wyższy odsetek studentów zagranicznych w Szwecji wybiera przedmioty ścisłe i przyrodnicze, to ich rekrutacja i zatrzymanie po ukończeniu studiów może być sposobem na wypełnienie luki pomiędzy popytem na kandydatów o takich kompetencjach a podażą oferowaną przez szwedzkie uniwersytety, która jest zbyt niska.

Od połowy lat 90. wzrósł deficyt między popytem a podażą w sektorze roboczym. W ostatnich latach osiągnął wysoki poziom, jakiego wcześniej nie odnotowano. Mimo że liczba absolwentów wzrosła z 33 000 w 1996 roku do 77 000 w 2015 roku, istnieje ogromny popyt, np. na inżynierów i studentów w obszarze IT. W 2015 roku w Szwecji około 31 000 studentów zostało zatrudnionych w obszarze STEM, co stanowiło 29% studentów przyjętych na studia (w Niemczech liczba ta wynosiła 39%).

- Szwecja w 2015 r. miała niższy odsetek studentów zagranicznych na poziomie licencjackim i magisterskim w porównaniu z Belgią, Szwajcarią, Austrią, Holandią i Danią - mówią autorzy raportu Martin Wikstrøm i Johan Eklund. - Liczba ta znacznie się zmniejszyła z powodu wprowadzenia czesnego w 2011 roku dla studentów zagranicznych spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nawet jeśli trend ten wzrósł ponownie w ciągu ostatnich lat, Szwecja musi przyciągnąć na studia i zatrzymać więcej obcokrajowców - argumentują.

Zbadano, czy jednym ze sposobów zwiększenia rekrutacji mogłyby być prywatne firmy, które oferowałyby dotacje i zawierały w tym celu porozumienia z uniwersytetami. Okazało się, że w Szwecji brakuje tego typu mechanizmu, a aby tak się stało, musiałyby zostać podjęte konkretne działania.

Wikstrøm i Eklund sugerują, że jednym ze sposobów na uzyskanie większej liczby dotacji mogłoby być zaoferowanie ulg podatkowych firmom, które miałyby wkład finansowy w granty. Stwierdzili również, że dotacje rządowe dla studentów zagranicznych powinny znacząco wzrosnąć.

Źródło: www.universityworldnews.com