Jak informuje francuskie Ministerstwo Edukacji, obecnie we Francji kształci się ponad 343 tys. cudzoziemców. Oznacza to wzrost o 4,5% w porównaniu z 2016 rokiem. W latach 2000-2017 liczba studentów zagranicznych niemal podwoiła się, co czyni Francję jedną z najbardziej popularnych destynacji.

Zdaniem dyrektora ds. komunikacji Campus France, Florenta Bonaventure, jest to efekt wysokiej jakości francuskiego szkolnictwa wyższego, rosnącej międzynarodowej reputacji oraz większej widoczności w rankingach uniwersyteckich. Nastąpił również szybki wzrost programów nauczania w języku angielskim. Studenci zagraniczni są traktowani tak samo jak francuscy – mają m.in. identyczne opłaty i koszt ubezpieczenia społecznego.

Ponad połowa z nich pochodzi z Afryki, 22% z Europy (w tym 18% z UE), 21% z krajów Azji i Pacyfiku, a 9% z Ameryki Płn. i Pdn. Największą popularnością cieszą się uniwersytety (studiuje na nich aż 70% obcokrajowców). 11,6% cudzoziemców kształci się na studiach licencjackich, 17% na magisterskich, a 41% na doktoranckich. Wśród doktorantów Azjaci stanowią 29,8% wszystkich studentów zagranicznych. Na poziomie magisterskim 55,3% to studenci z Afryki.

Najwięcej studentów pochodzi z Algierii, Maroka i Chin. Od 2016 roku na uczelniach znacząco wzrosła liczba osób z obu wymienionych północnoafrykańskich państw, ale jest ich mniej na uniwersytetach niż w innych szkołach wyższych. Z krajów europejskich najwięcej osób przyjechało z Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii. Cudzoziemcy preferują językoznawstwo i literaturoznawstwo (31,3%), nauki ścisłe (29,1%) oraz ekonomię (17,8%). Studenci z Afryki najczęściej wybierają nauki ścisłe (35,5%).

Źródło: www.thepienews.com