Każdego roku miliony studentów wyruszają za granicę, by w ramach programu Erasmus odbyć studia na jednej z europejskich uczelni. Erasmus nie kończy się z chwilą powrotu do kraju. Doświadczenia zdobyte podczas pobytu za granicą powinny być pielęgnowane. Mając to na uwadze Ambasada RP w Lizbonie zaprosiła na spotkanie młodych Portugalczyków, którzy właśnie powrócili ze studiów w Polsce.

W spotkaniu, które 13 lipca odbyło się w ogrodzie Ambasady, uczestniczyli m.in.: dyrektor portugalskiej Narodowej Agencji Erasmus+ Educação e Formaão (ANE+EF) dr Joana mira Godinho, koordynator ds. szkolnictwa wyższego w ANE+EF dr. Isabel Joaquim, dyrektor polskiej Narodowej Agencji Programu Erasmus (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji) dr Paweł Poszytek oraz przewodniczący Erasmus Student Network Portugal Luís Morais, który w ramach programu Erasmus także studiował w Polsce. Obecne były także lektorki języka polskiego i polskie wykładowczynie pracujące na portugalskich uniwersytetach.

Młodzi Portugalczycy mieli możliwość podzielić się swoimi doświadczeniami z pobytu w Polsce. W ich opowieściach szczególną uwagę zwracały dobre wrażenia związane z organizacją studiów i przyjęciem zagranicznych studentów, a także otwartość Polaków, którzy – jak zauważają portugalscy studenci – pomimo, że sprawiają wrażenie zamkniętych w sobie, są bardzo gościnni. Wielu studentów zapewniało, że zostali bardzo miło przyjęci w Polsce i już po kilku dniach czuli się jak w domu.

W całej Europie naucza się tego samego. Głównym celem programu Erasmus nie jest zdobycie za granicą wiedzy merytorycznej niedostępnej na macierzystej uczelni. Celem Erasmusa jest otwarcie się na świat, poznanie osób myślących inaczej, zdobycie nowych doświadczeń, doświadczenie różnorodności i wzrastanie. Porzucenie doświadczeń zdobytych w ramach Erasmusa, po powrocie do kraju, zaprzecza założeniom programu. Właśnie dlatego zorganizowaliśmy to spotkanie, aby dać młodym Portugalczykom, którzy studiowali w Polsce, możliwość poznania ich rówieśników, którzy maja podobne doświadczenia i aby zaprosić ich do utrzymania kontaktu z naszym krajem – mówi ambasador Jacek Junosza Kisielewski. Chcemy, aby Portugalczycy powracający ze studiów w Polsce wiedzieli, że nasza Ambasada stoi dla nich otworem, że wydarzenia, które organizujemy, są organizowane również z myślą o nich i że są zawsze mile widziani, zarówno w Ambasadzie, jak i w Polsce. Ci młodzi ludzie mogli wybrać spośród wielu krajów europejskich i postanowili studiować właśnie w Polsce. Ten wybór budzi szacunek, wdzięczność i wielką sympatię – dodaje ambasador.

Wg danych polskiej Państwowej Agencji Programu Erasmus+, każdego roku ok 1500 młodych Portugalczyków decyduje się na studia w Polsce w ramach programu Erasmus. Podobna jest liczba polskich Erasmusów wybierających Portugalię. Coraz więcej portugalskich studentów interesuje się Polską. Aby zwiększyć to zainteresowanie, Ambasada RP w Lizbonie nagrała z udziałem młodych Portugalczyków spot promujący studia w Polsce. Został on po raz pierwszy zaprezentowany podczas spotkania z portugalskimi Erasmusami.

Źródło: www.lizbona.msz.gov.pl