Podpisanie listu intencyjnego o współpracy ze szkołami wyższymi stanu Gujarat było jednym w głównym tematów spotkań delegacji polskich uczelni w Indiach.

Na zaproszenie Gujarat Forensic Sciences University oraz Gujarat University of Technology przedstawiciele KRASP dyskutowali z ministrami: edukacji Bhupendrasinh Chudasama oraz budownictwa i drogownictwa Jaydrathsinhji Parmar, jednego z najbardziej uprzemysłowionych stanów Indii, o wymianie kadry, wspólnych projektach, a także zaproszeniu młodych ludzi do studiowania w Polsce.

W imieniu dra Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. Jana Szmidta – pozdrowienia, a także deklarację szerokiej współpracy akademickiej przekazał prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP. Przypomniał również o niedawnej wizycie w Polsce wiceprezydenta Indii.

Po USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Niemczech Polska jest przedstawiana w Indiach młodym ludziom jako znakomite miejsce do kształcenia się. Przyszli studenci poszukują ofert medycznych, inżynierskich, czy szeroko rozumianego biznesu.

Gujarat Forensic Sciences Univerisity szkoli inżynierów na drugim stopniu w zakresach cyber-bezpieczeństwa, bezpieczeństwa finansowego, kryminalistyki, neuropsychologii, bezpieczeństwa w inżynierii, nanotechnologii, farmacji czy ochronie środowiska. Uczelnia kształci zarówno studentów, jak i sędziów czy policjantów. Dysponuje znakomitą bazą laboratoryjną, na bieżąco analizując incydenty w przestrzeni cybernetycznej na całym świecie.

Polska delegacja przekonywała do studiowania w Polsce. Ofertę Politechniki Opolskiej zaprezentowała dr hab. inż. Anna Król, prof. PO mówiąc o anglojęzycznej ścieżce kształcenia na kierunku inżynieria środowiska. Niewykluczone, że już od października tego roku pierwsza grupa studentów z Indii będzie studiować na Politechnice Opolskiej.

Ponadto gospodarze przyjęli propozycję zorganizowania w Ahmedabadzie targów „Study in Poland”, prowadzonych przez Fundację Edukacyjną PERSPEKTYWY.

W polskiej delegacji udział wzięli:

  • Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP,
  • Dr hab. inż. Anna Król, prof. PO, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej,
  • Prof. Lech Dzienis, rektor, Politechniki Białostockiej, przewodniczący Komisji ds. Innowacyjności i Współpracy z Gospodarką KRASP
  • Prof. Teofil Jesionowski, prorektor ds. edukacji ustawicznej Politechniki Poznańskiej,
  • Prof. Michał Zasada, prorektor ds. współpracy międzynarodowej SGGW,
  • Dr Mirosław Słomiński, pełnomocnik rektora Politechniki Warszawskiej ds. Partnerstwa Gospodarczego.

Indie są szybko rozwijającym się rynkiem z bardzo młodym społeczeństwem. Prawie połowa ludności tego kraju nie przekracza 25 lat. Obecnie wg najnowszych szacunków w Indiach mieszka ok miliarda 250 milionów ludzi.

Źródło: www.wu.po.opole.pl