Uniwersytet Jagielloński awansował w rankingu najbardziej innowacyjnych europejskich uniwersytetów opracowanym przez agencję Reuters. Krakowska uczelnia jest jedynym przedstawicielem szkół wyższych z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w rankingu.

Uniwersytet Jagielloński awansował o dwie pozycje względem ubiegłorocznego rankingu i uplasował się na 90. miejscu. Pozostaje jedyną uczelnią z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej obecną na liście stu najbardziej innowacyjnych europejskich szkół wyższych.

Ranking "Europe's Most Innovative Universities 2017" opracowano w oparciu o analizę publikacji naukowych i danych patentowych z lat 2010-2015. Na swojej stronie internetowej UJ podkreśla, że obecność uczelni w rankingu jest w dużej części wynikiem działalności Centrum Transferu Technologii CITTRU UJ, odpowiadającego m.in. za zgłoszenia patentowe.

Publikacja rankingu poprzedzona jest szczegółową analizą wskaźników określających innowacyjność każdej uczelni. Zaliczają się do nich m.in. liczba patentów zarejestrowanych w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, stosunek zgłoszeń patentowych do dotacji, odsetek patentów o zasięgu międzynarodowym, całkowita liczba cytowań związanych z patentami, wskaźnik dotyczący analizy wpływu patentu na dalszy rozwój badań. Pod uwagę bierze się również łączną liczbę artykułów naukowych dotyczących wynalazków, jak również artykułów opracowanych przez naukowców z danej uczelni we współpracy z przemysłem.

Zwycięzcą rankingu Reutersa został ponownie KU Leuven, belgijski uniwersytet, którego wydatki na badania naukowe w 2015 roku przekroczyły 454 milionów euro. Na kolejnych miejscach znalazły się uczelnie brytyjskie: Imperial College London oraz Uniwersity of Cambridge. Oprócz nich w pierwszej dziesiątce pojawiły się uczelnie z Niemiec, Szwajcarii, Holandii i Francji.

PAP - Nauka w Polsce