W dniach 18-20 kwietnia br. odbyła sie w Maskacie, w nowo wybudowanym kompleksie Oman Convention & Exhibition Centre odbyła się 18 edycja targów edukacyjnych Global Higher Education Exhibition (GHEDEX).

Targom GHEDEX towarzyszyły również zorganizowane po raz 16 targi pracy Omanisation Career Fair (OCF) umożliwiające absolwentom oraz profesjonalistom z Omanu zapoznanie się z ofertami pracy dużych firm sektora zarówno publicznego jak i prywatnego.

Podczas targów uczniowie z całego Omanu oraz kandydaci z sąsiednich krajów mieli możliwość odwiedzenia stoisk ponad 200 uczelni i instytucji związanych ze szkolnictwem wyższym z całego świata oraz zapoznania się z ich ofertą edukacyjną. W targach wzięli udział między innymi instytucje z Omanu, Australii, Cypru, Francji, Irlandii, Jordanii, Malty, Nowej Zelandii, Polski, Egiptu, Filipin, Indii, Kataru, Turcji, Niemiec, Emiratów Arabskich, Polski, Wielkiej Brytanii i USA.

Podczas targów odbyła się również prezentacja przygotowana przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego w Omanie (MoHE) na temat rządowej oferty stypendialnej dla młodych Omańczyków chcących się studiować za granicą na poziomie studiów pierwszego  i drugiego stopnia.

Polska prezentowała swoją ofertę na stoisku "Study in Poland" przygotowanym przez Fundację Perspektywy, które cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że materiały informacyjne zniknęły już w połowie targów. Dużym wsparciem w przekazywaniu informacji o ofercie edukacyjnej polskich uczelni była aplikacja mobilna "Study in Poland", którą Omańczycy chętnie instalowali na swoich telefonach komórkowych. W tej edycji targów stoisko obsługiwali przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Należy zwrócić uwagę, że kandydaci z Omanu to w większości młodzież kształcąca się i przez to bardzo dobrze mówiąca w języku angielskim. Młodzi Omańczycy mogą jednak aplikować tylko na te uczelnie zagraniczne, które znajdują się na liście uczelni uznanych przez omańskie Ministerstwo Szkolnictwa. Obecnie na tej liście znajduje się 25 uczelni z Polski.

Strona targów: www.ghedex.om/2017/en/exhibiting/list-of-exhibitors