8 września odbyło się w Astanie seminarium informacyjne "Perspektywy rozwoju polsko-kazachstańskiej wymiany akademickiej i naukowej" przygotowane wspólnie, w ramach programu "Study in Poland", przez Komisję ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP i Fundację Edukacyjną "Perspektywy" - we współpracy z Ambasadą RP i Niezależną Kazachstańską Agencją ds. Jakości Szkolnictwa Wyższego.

Zaproszenie do udziału w seminarium przyjęli rektorzy, prorektorze i dyrektorzy pionów współpracy międzynarodowej z 19 kazachstańskich uczelni, a także grupa dyrektorów agencji rekrutacyjnych, które wysyłają kazachstańską młodzież na studia w Polsce.

Celem seminarium było zapoznanie uczelni kazachstańskich z aktualnym stanem polskiego szkolnictwa wyższego i możliwościami rozwoju współpracy bilateralnej w zakresie badań, kształcenia i wymiany studentów. Zaprezentowano także wprowadzany w ramach programu "Study in Poland" system certyfikacji zagranicznych agencji rekrutacyjnych, zainteresowanych współpracą z polskimi uczelniami.

Ze strony polskiej w seminarium wzięli udział: prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, prof. Kazimierz Banasik, prorektor SGGW, Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", Marcin Biernacki, prezes firmy Art Tech, członek Konwentu Politechniki Opolskiej oraz Julia Łysik, koordynatorka programu "Study in Poland".

Gości seminarium powitała prof. Sholpan Kalanova, prezydent Niezależnej Kazachstańskiej Agencji ds. Jakości Szkolnictwa Wyższego (www.iqaa.kz), która pokreśliła znaczenie umiędzynarodowienia dla kazachstańskich uczelni i wielkie możliwości ich współpracy z Polską.

Wstępem do dyskusji było wystąpienie prof. Marka Tukiendorfa przybliżające uczestnikom "Europejski wymiar polskiego szkolnictwa wyższego". Waldemar Siwiński przedstawił następnie mapę umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa i możliwości współpracy z Kazachstanem, a prof. Kazimierz Banasik zilustrował poruszane zagadnienia na przykładzie SGWW.

Mówcy z Kazachstanu, między innymi Syrgaliyev Omirkhanovich, prezydent prestiżowego "Almaty University of Power Engineering and Telecommunications", Kadyr Achmetov, prorektor Euroazjatyckiego Uniwersytetu Humanistycznego i Kanat Dubayev, pierwszy prorektor Uniwersytetu Turan-Astana podkreślili, że polskie uczelnie mają wysoką markę w Kazachstanie, czego przykładem jest choćby uznanie dwóch naszych uniwersytetów medycznych (z Gdańska i Poznania) za wiodących partnerów międzynarodowych medycznych uczelni kazachstańskich.

W drugiej części seminarium Julia Łysik, koordynatorka programu "Study in Poland" przedstawiła zasady certyfikacji kazachstańskich agencji certyfikacyjnych. Podkreśliła ona, że z roku na rok zwiększa się liczba młodych obywateli Kazachstanu podejmujących studia w Polsce. Jest to korzystne dla rozwoju stosunków kazachstańsko-polskich i zgodne ze współczesnymi trendami edukacyjnymi na świecie. Odzwierciedla to również wysoką międzynarodową markę i renomę polskich uczelni. W Kazachstanie, podobnie jak w wielu innych krajach, ukształtowała się praktyka, że kandydaci na studia zwracają się do agencji rekrutacyjnych z prośbą o pośrednictwo w tym ważnym życiowym wyborze. Polskim uczelniom zależy, by rekrutacja studentów zza granicy przebiegała według wysokich standardów i uwzględniała zarówno interesy polskich uczelni, jak i potencjalnych studentów. Drogą do osiągnięcia tego celu jest wprowadzenie - realizowanego na zasadach dobrowolności - procesu certyfikacji agencji rekrutacyjnych.

Certyfikacja agencji rekrutujących studentów do polskich szkół wyższych prowadzona jest w ramach wieloletniego programu "Study in Poland" prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy".

Uczestniczący w seminarium dyrektorzy kazachstańskich agencji rekrutacyjnych wyrazili duże zainteresowanie przedstawionym projektem i swoją gotowość do poddania się procesowi zewnętrznej oceny. Wypunktowali zarazem problemy, które utrudniają im rozwój współpracy z polskimi uczelniami, zwłaszcza państwowymi.

W podsumowaniu seminarium zapowiedziano między innymi, że kolejne spotkanie w podobnym formacie odbędzie się 22 listopada w Astanie, podczas targów edukacyjnych "Education & Science", na których zorganizowane będzie duże stoisko narodowe "Study in Poland".

Patrz także:  www.iqaa.kz