KAZAKHSTAN, ASTANA
EXHIBITION CENTER: "KORME"
XV KAZAKHSTAN INTERNATIONAL EXHIBITION
"EDUCATION AND SCIENCE OF THE XXI CENTURY 2017"

W dniach 22-24 listopada 2017 byliśmy w Astanie na międzynarodowych targach edukacyjnych „Edukacja i Nauka XXI wieku”, organizowanych pod patronatem Ministerstwa Nauki Kazachstanu oraz władz miasta Astana. Jest to tradycyjnie już jedno z największych tego typu wydarzeń edukacyjnych w całym kraju

Byliśmy w Astanie – młodej i prężnie rozwijającej się stolicy Kazachstanu, która od czerwca do września tego roku jest gospodarzem Expo 2017, już drugi rok z rzędu. Jest to miasto stawiające na innowacyjność, dlatego rozwój szkolnictwa wyższego, współpraca międzynarodowa, a także zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry zwiększają się tam w zawrotnym tempie.

Program "Study in Poland", zgodnie z założeniami przyjętymi podczas Narady konsultacyjnej w Opolu 4 lipca 2017, widząc rosnący potencjał rynku kazachskiego, stawia na stałą obecność w tym kraju, rekrutację potencjalnych studentów, a także rozwój współpracy akademickiej pomiędzy uczelniami dwóch krajów.

Warto wspomnieć, że Kazachstan, obok Ukrainy i Białorusi, stał się jednym z priorytetowych kierunków ekspansji promocyjnej programu ”Study in Poland”. Byliśmy już tam kilkakrotnie. Z roku na rok widzimy coraz większe zainteresowanie studiami w Polsce, co odzwierciedla ponad dwukrotny wzrost liczby kazachskich studentów na polskich uczelniach wyższych w ciągu ostatnich pięciu lat. Ciekawostką tu jest to, że największy skok liczby studentów odnotowaliśmy w minionym roku akademickim, po kilku latach regularnej obecności na targach edukacyjnych w Ałmaty. Potwierdza to nasze założenia – Azja to rynek dla cierpliwych i wytrwałych!

Widzimy także wzrost zainteresowania rynkiem kazachskich wśród uczelni członkowskich programu - w porównaniu z rokiem ubiegłym liczba uczestników stoiska zwiększyła się dwukrotnie! Zresztą, wzrost zainteresowania był odwzajemniony co najmniej dwukrotnie większą (w porównaniu z zeszłym rokiem) frekwencją na targach ze strony kazachskiej młodzieży.

Cieszy nas również otwartość i chęć uczelni w kwestiach nawiązania i rozwoju współpracy - trzy dni targów były wypełnione nie tylko intensywną pracą z kandydatami na stoisku programu "Study in Poland", ale także odbyły się spotkania na czołowych uczelniach Astany: Uniwersytecie Nazarbajewa, Eurazjatyckim Uniwersytecie im. Gumiliowa oraz Uniwersytecie Przyrodniczo-Technicznym. Odbyło się także spotkanie z Jego Ekscelencją Selimem Chazbijewiczem, ambasadorem RP w Kazachstanie. Dziękujemy Panu Ambasadorowi za wspieranie naszych działań!


Międzynarodowe targi edukacyjne „Edukacja i Nauka XXI wieku”, które odbędą się 22-24 listopada 2017 r. w Astanie, organizowane są pod patronatem Ministerstwa Nauki Kazachstanu oraz władz miasta Astana. To jedno z największych tego typu wydarzeń edukacyjnych w kraju. Będziemy na nich po raz drugi z rzędu.

Kazachstan, obok Ukrainy i Białorusi, staje się jednym z priorytetowych kierunków ekspansji promocyjnej programu "Study in Poland". Jest to jednocześnie jeden z najbardziej zamożnych i otwartych na świat krajów byłego Związku Radzieckiego. W Kazachstanie byliśmy już wielokrotnie. Z roku na rok widzimy coraz większe zainteresowanie studiami w Polsce, co odzwierciedla ponad dwukrotny wzrost liczby kazachskich studentów na polskich uczelniach wyższych w ciągu ostatnich pięciu lat, po kilku latach regularnej obecności na targach edukacyjnych w Ałmaty. Potwierdza to nasze założenia – Azja to rynek dla cierpliwych i wytrwałych!

Drugi rok z rzędu będziemy w Astanie – młodej i prężnie rozwijającej się stolicy Kazachstanu, która od czerwca do września tego roku jest gospodarzem Expo 2017. Jest to miasto stawiające na innowacyjność, dlatego rozwój szkolnictwa wyższego, współpraca międzynarodowa, a także zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry zwiększają się tam w zawrotnym tempie.

Podczas targów będzie możliwość nawiązania międzynarodowej współpracy w dziedzinie nauki, promowanie wspólnych wartości i profesjonalizmu, a także informowanie młodych ludzi o możliwościach, jakie oferują im uczelnie w kraju i zagranicą.

Celem wydarzenia jest m.in. zidentyfikowanie potrzeb współczesnej edukacji i perspektyw jej rozwoju w przyszłych latach, a także pokaz nowoczesnych technologii, metod edukacyjnych niezbędnych w procesie organizacji nauczania. To również pomoc młodym ludziom w wyborze ich drogi zawodowej.

Podczas targów ”Education and Science” w Astanie 22-24 listopada zaplanowany jest także bogaty program równoległy – spotkanie z władzami dyplomatyczno-konsularnymi, wizyty na najlepszych uczelniach oraz spotkania biznesowe z przedstawicielami agencji rekrutacyjnych. Pragniemy zaoferować uczestnikom stoiska jak najszersze i najbardziej różnorodne możliwości wykorzystania czasu targów do nawiązania oraz pogłębienia kontaktów biznesowych i akademickich.

Więcej informacji

Zgłoszenie udziału

W razie pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Z serdecznymi pozdrowieniami

Zespół „Study in Poland”

Dodatkowe informacje:
Julia Łysik, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.